Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Gneis Eiendom AS

Org.nr. 993308366 · AS · Eiendomsforvaltning på oppdrag · Oslo

Aksjene i Gneis Eiendom AS gir de 250 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Gneis Eiendom AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 39 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,52 % av den samme verdien, så avkastningen er 75,5 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Gneis Eiendom AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 201 817 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 4,6 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 63 623 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 76 368 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Gneis Eiendom AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 201 817 kr. Bankinnskuddene økte med 359 539 kr og den langsiktige gjelden økte med 24 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 2,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 44,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (51 404 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 31 285 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 31 953 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Gneis Eiendom AS?

Gneis Eiendom AS eies til slutt av Personlig eier A (11,7 % gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS), Personlig eier B (2,3 % gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Steen-Hansen Holding AS → Steen-Hansen Midlertidig Holding AS), Personlig eier C (2,3 % gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Steen-Hansen Holding AS → Steen-Hansen Midlertidig Holding AS), Personlig eier D (2,1 % gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Kelsar Invest AS) og Personlig eier E (1,5 % gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Stjernestøv Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Gneis Eiendom AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS11,7 %579 939 kr0 kr
Personlig eier B gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Steen-Hansen Holding AS → Steen-Hansen Midlertidig Holding AS2,3 %113 880 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Steen-Hansen Holding AS → Steen-Hansen Midlertidig Holding AS2,3 %113 880 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Kelsar Invest AS2,1 %103 822 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Stjernestøv Invest AS1,5 %75 915 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS1,4 %69 606 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS; Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Erp Support AS1,4 %69 297 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Hazl AS1,2 %60 519 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Bjellcon Holding AS1,1 %54 696 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Bjellcon Holding AS1,1 %52 551 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → M. Svela Holding AS1,1 %52 096 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS1 %51 294 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS0,9 %44 691 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Ojs Holding AS0,9 %44 275 kr0 kr
Personlig eier O gjennom Enebakk Eiendomsinvest AS → Kraft Eiendomsinvest i AS → Tonto AS0,9 %44 043 kr0 kr
Verdigrunnlag
6,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
5 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
31 953 kr

Hendelser i eierkjeden

  • GNEIS EIENDOM AS delte anslagsvis ut 2,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (6,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,2 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i ENEBAKK EIENDOMSINVEST AS falt med 2,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i KRAFT EIENDOMSINVEST I AS økte med 51,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i STEEN-HANSEN HOLDING AS falt med 40,1 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • STEEN-HANSEN MIDLERTIDIG HOLDING AS delte anslagsvis ut 25,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (133,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−77 475 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (108 mill. kr).
  • BJELLCON HOLDING AS delte anslagsvis ut 10,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (30 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (21,4 mill. kr).
  • GNEIS EIENDOM AS delte anslagsvis ut 2,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,1 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i ENEBAKK EIENDOMSINVEST AS falt med 2,7 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i KRAFT EIENDOMSINVEST I AS økte med 84,9 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • STEEN-HANSEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 28,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (28,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (30 018 kr).
  • STEEN-HANSEN HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HYLKJE EIENDOM AS i 2024.
  • STEEN-HANSEN MIDLERTIDIG HOLDING AS delte anslagsvis ut 43,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (156,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (20,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (133,6 mill. kr).
  • Finansinntektene i STEEN-HANSEN MIDLERTIDIG HOLDING AS steg fra 0 kr i 2023 til 28,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • BJELLCON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BJELLCON AS i 2024.
  • KELSAR INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TILHENGERSPESIALISTEN AS i 2024.
  • KELSAR INVEST AS gikk fra 40 % til 20 % av aksjene i KELSAR BIL AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.