Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

TSG Holdco AS

Org.nr. 993034169 · AS · Annen teknisk konsulentvirksomhet · Porsgrunn

Aksjene i TSG Holdco AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 41 418 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 24,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener TSG Holdco AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 70,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,75 % av den samme verdien, så avkastningen er 93,8 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i TSG Holdco AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 9,7 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (6 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 406 654 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med TSG Holdco AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 9,7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 61,8 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 190 952 kr. Det er i snitt tatt ut 17,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 47,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (368 348 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 27,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 258 749 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 228 965 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier TSG Holdco AS?

TSG Holdco AS eies til slutt av Bjarne Moursund (22,3 % gjennom Telemark Group AS → for Future Invest AS og For Future Invest AS), Bjørnar Jakobsen (9,2 % gjennom Telemark Group AS → Crumena AS), Arnt Helge Hauglid (6,7 % gjennom Telemark Group AS → Hauglid Eiendom AS), Else Ann Grave Hauglid (6,7 % gjennom Telemark Group AS → Hauglid Eiendom AS) og Morten Haakon Walde (5,5 % gjennom Mic VV6B AS → Mowin AS og Mowin AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av TSG Holdco AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Bjarne Moursund gjennom Telemark Group AS → for Future Invest AS; For Future Invest AS. Eier også aksjer i Vete Tech AS (60 %), Sparebanken Øst (0,05 %), Enrx Group AS (0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %), Elmera Group ASA (under 0,01 %) og 17 andre22,3 %5,4 mill. kr36 600 kr
Bjørnar Jakobsen gjennom Telemark Group AS → Crumena AS. Eier også aksjer i SMB Consult AS (60 %), Photocure ASA (under 0,01 %), Pci Biotech Holding ASA (under 0,01 %)9,2 %2,2 mill. kr4 818 kr
Arnt Helge Hauglid gjennom Telemark Group AS → Hauglid Eiendom AS. Eier også aksjer i MPC Container Ships ASA (under 0,01 %), Sentia ASA (under 0,01 %), Kitron ASA (under 0,01 %), Dof Group ASA (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %) og 1 andre6,7 %1,6 mill. kr0 kr
Else Ann Grave Hauglid gjennom Telemark Group AS → Hauglid Eiendom AS. Eier også aksjer i Vest-Telemark Blad AS (0,02 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %)6,7 %1,6 mill. kr0 kr
Morten Haakon Walde gjennom Mic VV6B AS → Mowin AS; Mowin AS5,5 %1,3 mill. kr0 kr
Ernst Terje Jakobsen gjennom Telemark Group AS → Ernst Invest AS5,2 %1,3 mill. kr0 kr
Rolf Hegna gjennom TS-Holding AS → Nemesis Holding AS; Mic VV6B AS → Nemesis Holding AS. Eier også aksjer i Pci Biotech Holding ASA (0,02 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %), Storebrand ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) og 1 andre5,2 %1,3 mill. kr0 kr
Bjørn Simonsen gjennom TS-Holding AS → Basel AS4,6 %1,1 mill. kr0 kr
Rolf Løvsjø gjennom TS-Holding AS → Cito Holding AS. Eier også aksjer i Klassekampen AS (0,07 %), Zonic AS (0,06 %), Itera ASA (under 0,01 %), Cloudberry Clean Energy ASA (under 0,01 %), Atea ASA (under 0,01 %)4,6 %1,1 mill. kr0 kr
Kai Morten Gudmundsen gjennom TS-Holding AS → Rainbow Holding AS. Eier også aksjer i Telenor ASA (under 0,01 %)4,6 %1,1 mill. kr0 kr
Sverre Finn Hurum gjennom Telemark Group AS. Eier også aksjer i Havgatt AS (50 %), Bouvet ASA (2,86 %), Tunco AS (1,86 %), Private Equity Growth 2012 AS (1,17 %), Multiconsult ASA (0,13 %) og 8 andre3,7 %897 758 kr0 kr
Lasse Sunde Liane gjennom Telemark Group AS → Liane Invest AS2,7 %658 583 kr0 kr
Rune Sunde Liane gjennom Telemark Group AS → Liane Invest AS2,7 %658 583 kr0 kr
Stine Løvfall Setsaas gjennom Mic VV6B AS → Stiset Invest AS; direkte. Eier også aksjer i Bonheur ASA (under 0,01 %), Goodtech ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %)2 %483 461 kr0 kr
Tom Høier Petersen gjennom Telemark Group AS → Høier Kompetanse AS1,7 %422 752 kr0 kr
Verdigrunnlag
30,4 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
24,3 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
228 965 kr

Hendelser i eierkjeden

  • TSG HOLDCO AS delte anslagsvis ut 30 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (30,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (38,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (39,5 mill. kr).
  • TELEMARK GROUP AS delte anslagsvis ut 21,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (17,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (22,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (18,6 mill. kr).
  • Finansinntektene i TELEMARK GROUP AS steg fra 5,5 mill. kr i 2024 til 26,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • TS-HOLDING AS delte anslagsvis ut 4,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (5,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,5 mill. kr).
  • Finansinntektene i TS-HOLDING AS steg fra 920 815 kr i 2024 til 5,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • MIC VV6B AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (425 056 kr) pluss årsresultatet 2025 (3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2 mill. kr).
  • Finansinntektene i MIC VV6B AS steg fra 535 078 kr i 2024 til 3,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • MIC VV6B AS gikk fra 15 % til 12,5 % av aksjene i MIC VV6B AS i 2025.
  • CRUMENA AS delte anslagsvis ut 550 000 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (10,7 mill. kr).
  • Finansinntektene i CRUMENA AS steg fra 580 192 kr i 2024 til 4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • TSG HOLDCO AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (31,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (30,7 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i TSG HOLDCO AS økte med 6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i TSG HOLDCO AS økte fra 117 343 til 131 424 i 2024, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • TELEMARK GROUP AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (16,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (17,5 mill. kr).
  • Finansinntektene i TELEMARK GROUP AS steg fra 811 237 kr i 2023 til 5,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • TS-HOLDING AS delte anslagsvis ut 880 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (784 322 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,9 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i MIC VV6B AS økte med 3,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • CRUMENA AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i MIC VV6B AS i 2024.
  • FOR FUTURE INVEST AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i MIC VV6B AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.