Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Stamas Holding AS

Org.nr. 992800208 · AS · Kjøp og salg av egen fast eiendom · Sola

Aksjene i Stamas Holding AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 43 802 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 12,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener Stamas Holding AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 26 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,69 % av den samme verdien, så avkastningen er 37,8 ganger formuesskatten.

Hvordan har det gått med Stamas Holding AS?

Fra 2023 til 2024 falt egenkapitalen med 735 238 kr. Bankinnskuddene økte med 70 816 kr og den langsiktige gjelden økte med 3,1 mill. kr.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 24,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 233 639 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 107 801 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Stamas Holding AS?

Stamas Holding AS eies til slutt av Personlig eier A (31,5 % gjennom Havi Invest AS), Personlig eier B (31,5 % gjennom Havi Invest AS), Personlig eier C (9,9 % gjennom Wavefront AS → Nova Ventures AS), Personlig eier D (7 % gjennom Havi Invest AS) og Personlig eier E (5,8 % gjennom Lyse Invest AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Stamas Holding AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Havi Invest AS31,5 %4 mill. kr21 901 kr
Personlig eier B gjennom Havi Invest AS31,5 %4 mill. kr21 901 kr
Personlig eier C gjennom Wavefront AS → Nova Ventures AS9,9 %1,2 mill. kr0 kr
Personlig eier D gjennom Havi Invest AS7 %877 808 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Lyse Invest AS5,8 %727 326 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Wavefront AS → S&S Solutions AS5 %620 735 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Wavefront AS → S&S Solutions AS5 %620 735 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Engelsvoll Invest AS4,4 %551 765 kr0 kr
Verdigrunnlag
15,7 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
12,5 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
43 802 kr
Formuesskatt om én person eide alt
107 801 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i STAMAS HOLDING AS falt med 12,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i HAVI INVEST AS falt med 9,5 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • LYSE INVEST AS delte anslagsvis ut 700 000 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−745 335 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,2 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i STAMAS HOLDING AS falt med 5,1 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i HAVI INVEST AS økte med 3,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i HAVI INVEST AS steg fra 139 275 kr i 2023 til 3,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.