Anslag · inntektsår 2025
Cenzia AS
Org.nr. 992156120 · AS · Verdipapirmegling · Oslo
Aksjene i Cenzia AS gir de 18 personlige eierne anslagsvis 10 324 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Cenzia AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 20,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,59 % av den samme verdien, så avkastningen er 35,1 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Cenzia AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 123 937 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 3,4 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 100 866 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 46 898 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Cenzia AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 123 937 kr. Bankinnskuddene økte med 949 731 kr og den langsiktige gjelden økte med 272 368 kr. Det er i snitt tatt ut 1,7 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 21 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (81 052 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 49 476 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 50 382 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Cenzia AS?
Cenzia AS eies til slutt av Personlig eier A (33,5 % gjennom Navaho AS), Personlig eier B (33,5 % gjennom Nicap AS), Personlig eier C (9,1 % gjennom Onsight Invest AS), Personlig eier D (8,2 % gjennom Amatho Invest AS) og Infovidi NUF (4,1 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Cenzia AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Navaho AS | 33,5 % | 2,3 mill. kr | 5 162 kr |
| Personlig eier B gjennom Nicap AS | 33,5 % | 2,3 mill. kr | 5 162 kr |
| Personlig eier C gjennom Onsight Invest AS | 9,1 % | 618 290 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Amatho Invest AS | 8,2 % | 560 704 kr | 0 kr |
| Infovidi NUF | 4,1 % | 281 868 kr | – |
| Personlig eier E gjennom Sayonara AS | 4,1 % | 281 868 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Ness, Risan & Partners AS → Milla Investment AS | 1,4 % | 96 116 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Ness, Risan & Partners AS → Stokkedammen AS | 1,1 % | 73 978 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Ness, Risan & Partners AS → Amalie Invest AS | 0,8 % | 56 927 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Ness, Risan & Partners AS → Stokkedammen AS → Høgåslia AS | 0,5 % | 36 897 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Ness, Risan & Partners AS → Stokkedammen AS → Kolsåstoppen Invest AS | 0,5 % | 36 897 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Ness, Risan & Partners AS → Stokkedammen AS → Levrebekken Invest AS | 0,5 % | 36 897 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Ness, Risan & Partners AS → Milla Investment AS → JP Investment AS | 0,4 % | 29 517 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Ness, Risan & Partners AS → Milla Investment AS → Maar Invest AS | 0,4 % | 29 517 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Ness, Risan & Partners AS → Milla Investment AS → Sixten AS | 0,4 % | 29 517 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 8,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6,8 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 10 324 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 50 382 kr
Hendelser i eierkjeden
- CENZIA AS delte anslagsvis ut 1,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i NAVAHO AS falt med 2,6 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- NESS, RISAN & PARTNERS AS gikk fra 9 % til 0 % av aksjene i THALLUS HOLDING AS i 2025.
- SAYONARA AS delte anslagsvis ut 50 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (877,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (222,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,1 mrd. kr).
- CENZIA AS delte anslagsvis ut 1,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,9 mill. kr).
- NAVAHO AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (14 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10 mill. kr).
- NESS, RISAN & PARTNERS AS delte anslagsvis ut 43,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (609,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (33 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (598,8 mill. kr).
- SAYONARA AS gikk fra 15 % til 0 % av aksjene i PEER GYNT TOURS AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Infovidi NUF
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.