Anslag · inntektsår 2025
Odd Lundberg AS
Org.nr. 992093382 · AS · Fiske og fangst i sjø · Gratangen
Aksjene i Odd Lundberg AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 1,2 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 135,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Odd Lundberg AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 9,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 10,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Odd Lundberg AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 29 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 2 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,9 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 11 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Odd Lundberg AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 29 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 84,2 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 5,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2,3 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 156,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,7 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1,5 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Odd Lundberg AS?
Odd Lundberg AS eies til slutt av Geir Lundberg (19,1 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS og Erling Lundbergs Holding AS og GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS), Mats Lundberg (17,5 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS og GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS), Stian Lundberg (17,5 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Stian Lundberg Holding AS og GL & Sønner Holding AS → Stian Lundberg Holding AS), Tore Lundberg (12,2 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS og Erling Lundbergs Holding AS) og Hanne Lundberg (11,2 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS), og 2 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Odd Lundberg AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Geir Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS; Erling Lundbergs Holding AS; GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %) | 19,1 % | 25,9 mill. kr | 246 621 kr |
| Mats Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS; GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS | 17,5 % | 23,8 mill. kr | 223 458 kr |
| Stian Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Stian Lundberg Holding AS; GL & Sønner Holding AS → Stian Lundberg Holding AS | 17,5 % | 23,8 mill. kr | 223 458 kr |
| Tore Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS; Erling Lundbergs Holding AS | 12,2 % | 16,6 mill. kr | 148 137 kr |
| Hanne Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS | 11,2 % | 15,2 mill. kr | 134 834 kr |
| Mathias Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Mathias Lundberg Holding AS. Eier også aksjer i Mowi ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 11,2 % | 15,2 mill. kr | 134 834 kr |
| Monica Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Monica Lundberg Holding AS | 11,2 % | 15,2 mill. kr | 134 834 kr |
- Verdigrunnlag
- 169,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 135,8 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,5 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- ERLING LUNDBERGS HOLDING AS delte anslagsvis ut 24 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (158,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (27,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (162,3 mill. kr).
- Finansinntektene i ERLING LUNDBERGS HOLDING AS steg fra 1,7 mill. kr i 2024 til 29 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- TL & FAM. HOLDING AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (56,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (58,3 mill. kr).
- Finansinntektene i TL & FAM. HOLDING AS steg fra 56 928 kr i 2024 til 14,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HANNE LUNDBERG HOLDING AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (13,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (15,4 mill. kr).
- Finansinntektene i HANNE LUNDBERG HOLDING AS steg fra 11 502 kr i 2024 til 3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MATHIAS LUNDBERG HOLDING AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (13,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (15,4 mill. kr).
- Finansinntektene i MATHIAS LUNDBERG HOLDING AS steg fra 11 498 kr i 2024 til 3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MONICA LUNDBERG HOLDING AS delte anslagsvis ut 999 999 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (13,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (15,4 mill. kr).
- Finansinntektene i MONICA LUNDBERG HOLDING AS steg fra 11 502 kr i 2024 til 3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i TORE LUNDBERGS HOLDING AS steg fra 254 879 kr i 2024 til 3,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ODD LUNDBERG AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i FOLDVIK BRYGGEFERIE AS i 2024.
- HANNE LUNDBERG HOLDING AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (15,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−13 769 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (13,5 mill. kr).
- MATHIAS LUNDBERG HOLDING AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (15,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−14 794 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (13,5 mill. kr).
- MONICA LUNDBERG HOLDING AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (15,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−13 768 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (13,5 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Kystbutikken AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.