Anslag · inntektsår 2025
View Group Holding AS
Org.nr. 991950710 · AS · Regnskapsføring og bokføring · Oslo
Aksjene i View Group Holding AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 634 760 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 395,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener View Group Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −11,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i View Group Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 økte egenkapitalen med 35,1 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (86,3 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 4 mill. kr i inntektsåret 2024.
Hvordan har det gått med View Group Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 101,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 226,6 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 1,2 mrd. kr. Det er i snitt tatt ut 44,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 6,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (6,9 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 449 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 4,9 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 4,3 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier View Group Holding AS?
View Group Holding AS eies til slutt av Explore Equity 1 SCSP (43,5 % gjennom Explore View Holding AS), Morten Olgar Bratlie (6,1 % gjennom View Co-Invest AS → Bramor AS og View A-Invest AS → Bramor AS og Bramor AS), Gjermund Gulbrand Bratlie (2,4 % gjennom View Co-Invest AS → Gjemet AS og View A-Invest AS → Gjemet AS og Gjemet AS), Terje Petrus Bratlie (2,4 % gjennom View Co-Invest AS → Petmar AS og View A-Invest AS → Petmar AS og Petmar AS) og Hanna Valsgård Bratlie (1,8 % gjennom View Co-Invest AS → Gjemet AS og View A-Invest AS → Gjemet AS og Gjemet AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av View Group Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Explore Equity 1 SCSP gjennom Explore View Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 43,5 % | 172,1 mill. kr | – |
| Morten Olgar Bratlie gjennom View Co-Invest AS → Bramor AS; View A-Invest AS → Bramor AS; Bramor AS | 6,1 % | 24,3 mill. kr | 229 041 kr |
| Gjermund Gulbrand Bratlie gjennom View Co-Invest AS → Gjemet AS; View A-Invest AS → Gjemet AS; Gjemet AS. Eier også aksjer i Sparebanken Norge (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 2,4 % | 9,6 mill. kr | 78 479 kr |
| Terje Petrus Bratlie gjennom View Co-Invest AS → Petmar AS; View A-Invest AS → Petmar AS; Petmar AS. Eier også aksjer i Storebrand ASA (under 0,01 %) | 2,4 % | 9,5 mill. kr | 77 557 kr |
| Hanna Valsgård Bratlie gjennom View Co-Invest AS → Gjemet AS; View A-Invest AS → Gjemet AS; Gjemet AS | 1,8 % | 7,2 mill. kr | 54 459 kr |
| Vebjørn Gulbrand Bratlie gjennom View Co-Invest AS → Gjemet AS; View A-Invest AS → Gjemet AS; Gjemet AS | 1,8 % | 7,2 mill. kr | 54 459 kr |
| Arild Haavik gjennom View Co-Invest AS → A.Haavik AS. Eier også aksjer i Virgo Invest 13 AS (100 %) | 1,5 % | 6,1 mill. kr | 43 203 kr |
| Claes Völcker Management AB Claes V gjennom View Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,3 % | 5,3 mill. kr | – |
| The Plant AB Jörgen Svensson gjennom View Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,3 % | 5,2 mill. kr | – |
| Are Berg Hjelle gjennom View Co-Invest AS → Hjelle Investering AS. Eier også aksjer i Akastor ASA (under 0,01 %), Aker Biomarine ASA (under 0,01 %) | 1,1 % | 4,3 mill. kr | 25 226 kr |
| Tampereen Tase OY gjennom View Co-Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1 % | 4 mill. kr | – |
| Jennie Elise Bratlie gjennom View Co-Invest AS → Petmar AS; View A-Invest AS → Petmar AS; Petmar AS. Eier også aksjer i Aider Manco AS (0,03 %) | 0,9 % | 3,6 mill. kr | 18 084 kr |
| Linn Margrethe Vold gjennom View Co-Invest AS → Petmar AS; View A-Invest AS → Petmar AS; Petmar AS | 0,9 % | 3,6 mill. kr | 18 084 kr |
| Marthe Cecilie Bäckman gjennom View Co-Invest AS → Petmar AS; View A-Invest AS → Petmar AS; Petmar AS | 0,9 % | 3,6 mill. kr | 18 084 kr |
| Thea Constanse Bratlie gjennom View Co-Invest AS → Petmar AS; View A-Invest AS → Petmar AS; Petmar AS. Eier også aksjer i Constanse Capital AS (100 %) | 0,9 % | 3,6 mill. kr | 18 084 kr |
- Verdigrunnlag
- 494,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 395,7 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 4,3 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i VIEW GROUP HOLDING AS økte med 194,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i VIEW GROUP HOLDING AS økte fra 231 132 til 252 256 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- BRAMOR AS gikk fra 5,4 % til 3,5 % av aksjene i VIEW GROUP HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- GJEMET AS gikk fra 5,4 % til 3,6 % av aksjene i VIEW GROUP HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- PETMAR AS gikk fra 5,4 % til 3,6 % av aksjene i VIEW GROUP HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- VIEW GROUP HOLDING AS gikk fra 5,6 % til 0 % av aksjene i VIEW M-INVEST AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i EXPLORE VIEW HOLDING AS økte med 82 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i VIEW CO-INVEST AS økte med 195,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i TURNSTONE PRIVATE EQUITY FUND III AS økte med 1,6 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i TURNSTONE PRIVATE EQUITY FUND III AS steg fra 826 kr i 2024 til 11 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- PETMAR AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (13,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (21,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (31,1 mill. kr).
- Finansinntektene i PETMAR AS steg fra 19 138 kr i 2024 til 21,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- PETMAR AS gikk fra 5,4 % til 3,6 % av aksjene i VIEW GROUP HOLDING AS i 2025.
- Finansinntektene i GJEMET AS steg fra 839 424 kr i 2024 til 23,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GJEMET AS gikk fra 5,4 % til 3,6 % av aksjene i VIEW GROUP HOLDING AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i VIEW GROUP HOLDING AS økte med 51,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i VIEW GROUP HOLDING AS steg fra 566 692 kr i 2023 til 11,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Antall aksjer i VIEW GROUP HOLDING AS økte fra 221 660 til 231 132 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- VIEW GROUP HOLDING AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i VIEW A-INVEST AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i VIEW CO-INVEST AS økte med 33,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- PETMAR AS delte anslagsvis ut 2,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (16,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−641 347 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (13,8 mill. kr).
- GJEMET AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (22,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (343 812 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (21,1 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.