Anslag · inntektsår 2025
Smelteverkstomta Næringsutvikling AS
Org.nr. 991635254 · AS
Aksjene i Smelteverkstomta Næringsutvikling AS gir de 28 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Smelteverkstomta Næringsutvikling AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −12,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,48 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Smelteverkstomta Næringsutvikling AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 4,4 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 60 395 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Smelteverkstomta Næringsutvikling AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 4,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 8,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 35,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (41 554 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 1,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 25 830 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Smelteverkstomta Næringsutvikling AS?
Smelteverkstomta Næringsutvikling AS eies til slutt av Coop Sørvest SA (21,6 %), Personlig eier A (8,2 % gjennom Agi Eiendom AS), Personlig eier B (7,7 % gjennom Odda Butikkutvikling AS → Jan Magnar Fosse AS), Personlig eier C (7,6 % gjennom B Mikkelsen Eiendom AS → Bmi Invest AS og Høyer Odda AS → Bmi Invest AS) og Personlig eier D (5,7 % gjennom Hardanger Servicesenter AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Smelteverkstomta Næringsutvikling AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Coop Sørvest SA | 21,6 % | 937 875 kr | – |
| Personlig eier A gjennom Agi Eiendom AS | 8,2 % | 356 984 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Odda Butikkutvikling AS → Jan Magnar Fosse AS | 7,7 % | 334 804 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom B Mikkelsen Eiendom AS → Bmi Invest AS; Høyer Odda AS → Bmi Invest AS | 7,6 % | 331 777 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Hardanger Servicesenter AS | 5,7 % | 249 678 kr | 0 kr |
| Personlig eier E | 5,7 % | 246 720 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Hjøllo Eiendom AS → Hjøllo Holding AS | 3,7 % | 162 227 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Hjøllo Eiendom AS → Hjøllo Holding AS | 3,7 % | 162 227 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom AS Ragnar Karlsen | 3,7 % | 162 227 kr | 0 kr |
| Ineos Enterprises Holdings Iii Limi gjennom Ineos Tyssedal AS → Ineos Enterprises Norway Holdings AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,7 % | 160 537 kr | – |
| Personlig eier I gjennom Odda Butikkutvikling AS → Rebus Vest AS → Rebus Utvikling AS → Rebus Handelseiendom AS → Reitan Eiendom AS → Reitan AS → Odd Reitan Private Holding AS; Odda Butikkutvikling AS → Rebus Vest AS → Rebus Utvikling AS → Rebus Handelseiendom AS → Reitan Eiendom AS → Odd Reitan Private Holding AS | 3,5 % | 151 414 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Hardanger Byggeselskap AS → Odda Holding AS | 3,5 % | 149 976 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Fjellvindar AS | 2,5 % | 110 511 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Høyer Odda AS → Odda Mek Holding AS; Odda Mek Holding AS | 2,5 % | 108 895 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Folgefonna AS → Esco AS | 2,4 % | 105 617 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 5,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 25 830 kr
Hendelser i eierkjeden
- SMELTEVERKSTOMTA NÆRINGSUTVIKLING AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−428 658 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (61 718 kr).
- REBUS VEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i FITJAR BUTIKKEIENDOM AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i REBUS UTVIKLING AS økte med 500 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i REBUS HANDELSEIENDOM AS økte med 523,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- JAN MAGNAR FOSSE AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i FKT ODDA AS i 2024.
- JAN MAGNAR FOSSE AS gikk fra 29,1 % til 0 % av aksjene i FJOREN AS i 2024.
- REBUS VEST AS delte anslagsvis ut 8,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (131,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (127,1 mill. kr).
- Finansinntektene i REBUS UTVIKLING AS steg fra −27 mill. kr i 2023 til 68,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: Coop Sørvest SA
- Eierandel i: KML Eiendom 2 AS
- Eierandel i: KML Eiendom AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.