Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Spok AS

Org.nr. 991256873 · AS · Engroshandel med informasjons- og kommunikasjonsteknologiutstyr · Molde

Aksjene i Spok AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hva ble holdt tilbake i Spok AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 330 274 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 600 000 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 124 976 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Spok AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 330 274 kr. Bankinnskuddene økte med 527 476 kr.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 1,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Spok AS?

Spok AS eies til slutt av Personlig eier A (25 % gjennom Thomasgård Holding AS), Personlig eier B (25 % gjennom TB.Holding AS), Nordnet Bank AB (3 % gjennom Strongpoint ASA), Personlig eier C (2,9 % gjennom Strongpoint ASA → Muen Invest AS og Strongpoint ASA) og Personlig eier D (2,7 % gjennom Strongpoint ASA → Tohatt AS og Strongpoint ASA → Jakob Hatteland Holding AS → Tohatt AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Spok AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Thomasgård Holding AS25 %319 195 kr0 kr
Personlig eier B gjennom TB.Holding AS25 %319 188 kr0 kr
Nordnet Bank AB gjennom Strongpoint ASA3 %38 288 kr–
Personlig eier C gjennom Strongpoint ASA → Muen Invest AS; Strongpoint ASA2,9 %37 371 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Strongpoint ASA → Tohatt AS; Strongpoint ASA → Jakob Hatteland Holding AS → Tohatt AS2,7 %34 806 kr0 kr
Avanza Bank AB gjennom Strongpoint ASA1,4 %18 348 kr–
Personlig eier E gjennom Strongpoint ASA1,4 %17 732 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Strongpoint ASA → Verdadero AS; Strongpoint ASA1,3 %17 132 kr0 kr
Euroclear Bank S.A./N.V. gjennom Strongpoint ASA1,2 %15 251 kr–
Personlig eier G gjennom Strongpoint ASA → Strømstangen AS → Ceki AS1,1 %14 191 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Strongpoint ASA → Strømstangen AS → Esw Invest AS1,1 %13 916 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Strongpoint ASA → Strømstangen AS → JSW Invest AS1,1 %13 916 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Strongpoint ASA → Strømstangen AS → VSW Kapital AS1,1 %13 916 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Strongpoint ASA0,8 %10 344 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Strongpoint ASA → Jakob Hatteland Holding AS → Øyhatt AS; Strongpoint ASA → Øyhatt AS0,8 %10 250 kr0 kr
Verdigrunnlag
1,6 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
1,3 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
0 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Finansinntektene i STRONGPOINT ASA steg fra 2,7 mill. kr i 2024 til 44,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • TB.HOLDING AS delte anslagsvis ut 545 001 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (932 558 kr) pluss årsresultatet 2025 (61 769 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (449 326 kr).
  • MUEN INVEST AS gikk fra 3,1 % til 0,1 % av aksjene i GOODTECH ASA i 2025.
  • Innskutt egenkapital i SOLE ACTIVE AS økte med 1,5 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • SOLE ACTIVE AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i SATS ASA i 2025.
  • SPOK AS delte anslagsvis ut 600 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (360 653 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,2 mill. kr).
  • STRØMSTANGEN AS gikk fra 10,8 % til 1,1 % av aksjene i FLEKS HOLDING AS i 2024.
  • MUEN INVEST AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i FABRIZIA AS i 2024.
  • MUEN INVEST AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i SPOTLIO AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.