Anslag · inntektsår 2025
Staur Holding AS
Org.nr. 990977186 · AS · Produksjon av kavringer, kjeks og konserverte konditorvarer · Midtre Gauldal
Aksjene i Staur Holding AS gir de 5 personlige eierne anslagsvis 607 577 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 64,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Staur Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 37,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, så avkastningen er 45,4 ganger formuesskatten.
Hvordan har det gått med Staur Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 73,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 25,8 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 97,8 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 65,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 675 850 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 667 758 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Staur Holding AS?
Staur Holding AS eies til slutt av Bernt Eivind Østhus (77,2 % gjennom Bernt Østhus AS), Personlig eier A (18,4 % gjennom Agø Holding AS), Personlig eier B (2,1 % gjennom Mysing Holding AS), Personlig eier C (1,8 % gjennom Victo AS) og Personlig eier D (0,5 % gjennom Waldum AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Staur Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Bernt Eivind Østhus gjennom Bernt Østhus AS. Eier også aksjer i Zelluna ASA (0,02 %), Sodvin Holding AS (0,01 %) | 77,2 % | 49,6 mill. kr | 506 958 kr |
| Personlig eier A gjennom Agø Holding AS | 18,4 % | 11,8 mill. kr | 100 619 kr |
| Personlig eier B gjennom Mysing Holding AS | 2,1 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Victo AS | 1,8 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Waldum AS | 0,5 % | 308 207 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 80,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 64,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 607 577 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 667 758 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i STAUR HOLDING AS falt med 45,4 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i STAUR HOLDING AS steg fra 25 756 kr i 2023 til 41 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Antall aksjer i STAUR HOLDING AS økte fra 401 527 459 til 1 136 264 522 i 2024, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- RAGNI HOLDING AS gikk fra 14,7 % til 0 % av aksjene i STAUR HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- BERNT ØSTHUS AS gikk fra 20,7 % til 0 % av aksjene i LONGSHIP AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Staur Eiendom AS
- Eierandel i: Staur Aqua AS
- Eierandel i: Staur Fjellbakeri AS
- Eierandel i: Boliva Eiendom AS
- Eierandel i: Aqualyng Holding AS
- Eierandel i: Longship AS
- Eierandel i: Bulbitech AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.