Anslag · inntektsår 2025
Comlight AS
Org.nr. 990864462 · AS · Produksjon av belysningsutstyr · Sarpsborg
Aksjene i Comlight AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Comlight AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −23,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,37 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hvordan har det gått med Comlight AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 945 883 kr. Bankinnskuddene falt med 1,6 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 1,8 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 23 461 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 14 784 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Comlight AS?
Comlight AS eies til slutt av Lorentz Petter Grimsøen (21,8 % gjennom Comsarp AS → Grimsøen AS), Jan Reimers (10,6 % gjennom Nxtventure AS → Green Future AS og Green Future AS), Jan Erik Andersen (7 % gjennom Comsarp AS → Linbe AS og Linbe AS), Wenche Helene Andersen Helsingeng (7 % gjennom Comsarp AS → Linbe AS og Linbe AS) og Jon Roger Andersen (6,3 % gjennom Comsarp AS → Center-Revisjon Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Comlight AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Lorentz Petter Grimsøen gjennom Comsarp AS → Grimsøen AS. Eier også aksjer i Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) | 21,8 % | 706 751 kr | 0 kr |
| Jan Reimers gjennom Nxtventure AS → Green Future AS; Green Future AS. Eier også aksjer i Nxtech AS (29,86 %), Tomra Systems ASA (under 0,01 %) | 10,6 % | 344 701 kr | 0 kr |
| Jan Erik Andersen gjennom Comsarp AS → Linbe AS; Linbe AS. Eier også aksjer i Nordic Microwave AS (50 %), Ispas AS (12,14 %), Changetech AS (3,86 %), Aegis AS (2,6 %), Kezzler AS (0,34 %) og 2 andre | 7 % | 225 425 kr | 0 kr |
| Wenche Helene Andersen Helsingeng gjennom Comsarp AS → Linbe AS; Linbe AS | 7 % | 225 425 kr | 0 kr |
| Jon Roger Andersen gjennom Comsarp AS → Center-Revisjon Holding AS. Eier også aksjer i Borregaard ASA (under 0,01 %) | 6,3 % | 204 870 kr | 0 kr |
| Ottar Inge Bjerk gjennom Comsarp AS → Enøk Systemer Holding AS | 3,8 % | 122 040 kr | 0 kr |
| Per Gunnar Rymer gjennom RRR AS; RRT AS → RRR AS | 3,2 % | 102 818 kr | 0 kr |
| Arne Hæhre gjennom Comsarp AS → Artell Invest AS; Artell Invest AS. Eier også aksjer i Morrow Bank ASA (0,01 %), Link Mobility Group Holding ASA (under 0,01 %) | 2,6 % | 83 040 kr | 0 kr |
| Robin Wilskog gjennom Comsarp AS → Økonomi-Deler AS → Wilskog Holding AS. Eier også aksjer i Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) | 2,6 % | 82 978 kr | 0 kr |
| Henning Egil Johnsen Blindheim gjennom Comsarp AS → Henning Blindheim Invest AS. Eier også aksjer i Axactor ASA (under 0,01 %) | 2,3 % | 73 591 kr | 0 kr |
| Jan Olav Endrerud. Eier også aksjer i Cubio AS (100 %), Biofy AS (4,25 %) | 2,1 % | 68 579 kr | 0 kr |
| Cornelius Helsingeng gjennom Comsarp AS → Linbe AS; Linbe AS. Eier også aksjer i Helsingeng Invest AS (100 %), Photocure ASA (under 0,01 %), Aker Solutions ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 1,9 % | 61 051 kr | 0 kr |
| Charlotte Stenkula gjennom Comsarp AS → Linbe AS → Cstenkula Holding AS; Linbe AS → Cstenkula Holding AS | 1,9 % | 61 051 kr | 0 kr |
| Ninni Stenkula gjennom Comsarp AS → Linbe AS → Nstenkula Holding AS; Linbe AS → Nstenkula Holding AS | 1,9 % | 61 051 kr | 0 kr |
| Thomas Korneliussen gjennom Comsarp AS → Lys på Vei AS → Kotas AS; Comsarp AS → Lys på Vei AS → MJT Holding AS | 1,7 % | 56 432 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 14 784 kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i COMLIGHT AS steg fra 37 691 kr i 2024 til 2,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Antall aksjer i COMLIGHT AS økte fra 12 740 000 til 20 240 000 i 2025, og 5 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- RRT AS gikk fra 3,1 % til 1,2 % av aksjene i COMLIGHT AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i COMSARP AS falt med 2,1 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- GRIMSØEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ACTIN TRENINGSSENTER AS i 2025.
- LINBE AS delte anslagsvis ut 5,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (108,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (10,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (113,9 mill. kr).
- NXTVENTURE AS gikk fra 49,9 % til 0 % av aksjene i ONE2LOCK AS i 2025.
- GREEN FUTURE AS gikk fra 4,7 % til 0 % av aksjene i CHSNOR AS i 2025.
- CENTER-REVISJON HOLDING AS gikk fra 69,3 % til 57,3 % av aksjene i CENTER REVISJON AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i COMLIGHT AS falt med 2,3 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Antall aksjer i COMLIGHT AS økte fra 12 340 000 til 12 740 000 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- NXTECH AS gikk fra 5,4 % til 0 % av aksjene i COMLIGHT AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i COMSARP AS økte med 817 562 kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i LINBE AS falt med 8,3 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- CENTER-REVISJON HOLDING AS gikk fra 90,7 % til 70,7 % av aksjene i ISFRITT AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Comlight Sales AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.