Anslag · inntektsår 2025
Fjellfoten AS
Org.nr. 990837678 · AS · Utvikling og salg av byggeprosjekter · Nes
Aksjene i Fjellfoten AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 10 052 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Fjellfoten AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −9,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,55 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Fjellfoten AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 1,3 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 75 088 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Fjellfoten AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1,3 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 3,8 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 60 658 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 24 900 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 37 705 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Fjellfoten AS?
Fjellfoten AS eies til slutt av Personlig eier A (50 %), Personlig eier B (5,1 % gjennom Glabo AS → Erik Prøsch AS), Personlig eier C (5,1 % gjennom Glabo AS), Personlig eier D (5,1 % gjennom Glabo AS) og Personlig eier E (4,7 % gjennom Glabo AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Fjellfoten AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A | 50 % | 2,8 mill. kr | 10 052 kr |
| Personlig eier B gjennom Glabo AS → Erik Prøsch AS | 5,1 % | 282 054 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Glabo AS | 5,1 % | 282 054 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Glabo AS | 5,1 % | 282 054 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Glabo AS | 4,7 % | 258 089 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Glabo AS | 4,7 % | 258 089 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Glabo AS | 4,7 % | 258 089 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Glabo AS | 4,7 % | 258 089 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Glabo AS → Råbjørn AS | 4,7 % | 258 089 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Glabo AS | 4,7 % | 258 089 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Glabo AS | 3,3 % | 184 349 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Glabo AS | 1,7 % | 94 018 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Glabo AS | 1,7 % | 92 175 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 6,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 5,5 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 10 052 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 37 705 kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i RÅBJØRN AS steg fra 2,1 mill. kr i 2023 til 8,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.