Anslag · inntektsår 2025
Vitux Group AS
Org.nr. 990357242 · AS · Produksjon av næringsmidler ikke nevnt annet sted · Oslo
Aksjene i Vitux Group AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 992 417 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 160,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Vitux Group AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −12,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Vitux Group AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 51,5 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 3,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Vitux Group AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 51,5 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 106 000 kr og den langsiktige gjelden økte med 30,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 680 500 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2,8 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 128,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1,7 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Vitux Group AS?
Vitux Group AS eies til slutt av Gustav Magnar Witzøe (36,4 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Bjørn Margido Wiggen (15,5 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS), Varig Orkla Forsikring Gjensidig (11,7 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS), Personlig eier A (9,5 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS) og Personlig eier B (1,8 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vitux Group AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Gustav Magnar Witzøe gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS. Eier også aksjer i Fjord Marin Holding AS (97 %) | 36,4 % | 58,4 mill. kr | 603 555 kr |
| Bjørn Margido Wiggen gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS. Eier også aksjer i DNB Private Equity i AS (1,25 %), Norbit ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) og 10 andre | 15,5 % | 24,8 mill. kr | 234 714 kr |
| Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS | 11,7 % | 18,8 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS | 9,5 % | 15,2 mill. kr | 134 831 kr |
| Personlig eier B gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS | 1,8 % | 2,9 mill. kr | 11 499 kr |
| Personlig eier C gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS | 1,5 % | 2,5 mill. kr | 7 065 kr |
| Personlig eier D gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Pom Invest AS; Salvesen & Thams Invest AS → Pom Invest AS | 1,1 % | 1,8 mill. kr | 753 kr |
| Personlig eier E gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Fornæss Invest AS | 1,1 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Katoider AS | 1 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier G | 0,9 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Jøtul Invest AS; Salvesen & Thams Invest AS → Jøtul Invest AS | 0,6 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Diwp Holding AS | 0,6 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS → Creos Invest AS → Creos AS → Creos Holding AS; Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Creos AS → Creos Holding AS | 0,6 % | 997 901 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Sinikka AS | 0,6 % | 961 240 kr | 0 kr |
| Personlig eier L | 0,5 % | 829 372 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 200,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 160,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,7 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i CRAYON GROUP HOLDING AS i 2025.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 1,3 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,6 mrd. kr).
- INVESTITUDE AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i TRD CAMPUS HOLDING AS i 2025.
- SPAREBANK 1 SMN INVEST AS gikk fra 2 % til 0,5 % av aksjene i HAPPYBYTES AS i 2025.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i VITUX GROUP AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- NORINNOVA INVEST AS gikk fra 8,7 % til 0 % av aksjene i VITUX GROUP AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- NORINNOVA AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i VITUX GROUP AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS delte anslagsvis ut 600 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (601,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS gikk fra 5,9 % til 0 % av aksjene i COLUMBI SALMON AS i 2024.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 723,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr).
- INVESTITUDE AS gikk fra 15,5 % til 11,4 % av aksjene i SALVESEN & THAMS AS i 2024.
- SPAREBANK 1 SMN INVEST AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i WELLCEM AS i 2024.
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.