Anslag · inntektsår 2025
Veka Kraft AS
Org.nr. 990140375 · AS · Produksjon av elektrisitet fra vannkraft · Sauda
Aksjene i Veka Kraft AS gir de 16 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Veka Kraft AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 17,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,52 % av den samme verdien, så avkastningen er 32,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Veka Kraft AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 167 080 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 78 584 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Veka Kraft AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 167 080 kr. Bankinnskuddene falt med 3,2 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 2,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 24,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (52 532 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 42 593 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 32 654 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Veka Kraft AS?
Veka Kraft AS eies til slutt av Personlig eier A (22,9 %), Personlig eier B (11,7 %), Personlig eier C (11,7 %), Personlig eier D (9,5 %) og Personlig eier E (8,8 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Veka Kraft AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A | 22,9 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier B | 11,7 % | 589 114 kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 11,7 % | 589 114 kr | 0 kr |
| Personlig eier D | 9,5 % | 479 153 kr | 0 kr |
| Personlig eier E | 8,8 % | 442 458 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Fossekall Energi AS → Kompass Havvind AS → Daimyo AS → Peak XV AS; Fossekall Energi AS → Kompass Havvind AS → Entec AS | 7,9 % | 398 356 kr | 0 kr |
| Personlig eier G | 6,7 % | 337 472 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Fossekall Energi AS → Kompass Havvind AS → Daimyo AS → Peak XV AS; Fossekall Energi AS → Kompass Havvind AS → Entec AS | 4,5 % | 224 222 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 3,8 % | 192 059 kr | 0 kr |
| Personlig eier J | 3,8 % | 192 059 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Fossekall Energi AS → Kompass Havvind AS → Entec AS | 2,3 % | 116 305 kr | 0 kr |
| Personlig eier L | 1,3 % | 65 678 kr | 0 kr |
| Personlig eier M | 1,3 % | 65 678 kr | 0 kr |
| Personlig eier N | 1,3 % | 65 678 kr | 0 kr |
| Personlig eier O | 1,3 % | 65 678 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 6,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 5 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 32 654 kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i FOSSEKALL ENERGI AS steg fra 2,4 mill. kr i 2024 til 10,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- FOSSEKALL ENERGI AS gikk fra 44,2 % til 0 % av aksjene i DRAVLAUS KRAFT AS i 2025.
- DAIMYO AS gikk fra 90 % til 0 % av aksjene i TELLUS RESOURCES HOLDING AS i 2025.
- VEKA KRAFT AS delte anslagsvis ut 2,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,8 mill. kr).
- Finansinntektene i PEAK XV AS steg fra 210 kr i 2023 til 14,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- PEAK XV AS gikk fra 8,6 % til 0 % av aksjene i PEAK XV AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i PEAK XV AS økte med 1,2 mill. kr i 2023. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.