Anslag · inntektsår 2025
Romsdalskvartalet AS
Org.nr. 990041377 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Molde
Aksjene i Romsdalskvartalet AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 12,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Romsdalskvartalet AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 6,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,68 % av den samme verdien, så avkastningen er 9,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Romsdalskvartalet AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 205 370 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 763 719 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Romsdalskvartalet AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 282 014 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 8,1 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 166 438 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 13,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 116 058 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 103 458 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Romsdalskvartalet AS?
Romsdalskvartalet AS eies til slutt av Leif Arne Langøy (11,7 % gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Lapas AS → Lapas Holding AS), Oskar Dag Sturla Sylte (10,5 % gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Oskar Sylte Invest AS → Oskar Sylte Holding AS → Odss AS), Ingunn Molden Sylte (7 % gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Oskar Sylte Invest AS → Oskar Sylte Holding AS → Oceana Invest AS), Bernt Ove Vågsæter (6 % gjennom Våg 2 AS → Våg AS) og Nina Steinsvik (5,8 % gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Hustadlitt Eiendom AS → Hustadlitt A/S → Niste AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Romsdalskvartalet AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Leif Arne Langøy gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Lapas AS → Lapas Holding AS | 11,7 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Oskar Dag Sturla Sylte gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Oskar Sylte Invest AS → Oskar Sylte Holding AS → Odss AS. Eier også aksjer i Eurosim AS (50 %) | 10,5 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Ingunn Molden Sylte gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Oskar Sylte Invest AS → Oskar Sylte Holding AS → Oceana Invest AS. Eier også aksjer i Greenstat AS (under 0,01 %), DNO ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %), Axactor ASA (under 0,01 %) | 7 % | 847 406 kr | 0 kr |
| Bernt Ove Vågsæter gjennom Våg 2 AS → Våg AS. Eier også aksjer i Bovi AS (100 %), Salmon Evolution ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 6 % | 726 348 kr | 0 kr |
| Nina Steinsvik gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Hustadlitt Eiendom AS → Hustadlitt A/S → Niste AS. Eier også aksjer i Elkem ASA (under 0,01 %) | 5,8 % | 699 094 kr | 0 kr |
| Anne Tone Steinsvik gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Hustadlitt Eiendom AS → Hustadlitt A/S → Note AS. Eier også aksjer i Elkem ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Tomra Systems ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %) og 5 andre | 5,8 % | 699 094 kr | 0 kr |
| Jan Kjøll gjennom Kjøll Invest AS → Janma Invest AS | 5 % | 605 290 kr | 0 kr |
| Wenche Kjøll Øverbø gjennom Kjøll Invest AS → Jogarden Invest AS | 5 % | 605 290 kr | 0 kr |
| Erik Berg gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Berg-Invest AS | 4,5 % | 543 445 kr | 0 kr |
| Anikken Berg gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Berg-Invest AS → Anikken Berg Holding AS | 4,3 % | 525 023 kr | 0 kr |
| Kristine Berg gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Berg-Invest AS → Kristine Berg Holding AS | 4,3 % | 525 023 kr | 0 kr |
| Ole Erik Berg gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Berg-Invest AS → Ole Erik Berg Holding AS | 4,3 % | 525 023 kr | 0 kr |
| Svein Joar Øien gjennom Nimbus Eiendom AS → Nimbus AS. Eier også aksjer i Cumulus AS (100 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) | 3,3 % | 404 334 kr | 0 kr |
| Kristin Steinsvik gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Hustadlitt Eiendom AS → Hustadlitt A/S → Krass AS. Eier også aksjer i Equinor ASA (under 0,01 %) | 3,2 % | 384 822 kr | 0 kr |
| Rasmus Halsen Steinsvik gjennom Næringsinvest Møre og Romsdal AS → Hustadlitt Eiendom AS → Hustadlitt A/S → Krass AS | 2,6 % | 314 272 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 15,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 12,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 103 458 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i LAPAS AS falt med 100 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i LAPAS AS steg fra 103,7 mill. kr i 2024 til 445 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LAPAS AS gikk fra 33,5 % til 0 % av aksjene i FSV GROUP AS i 2025.
- LAPAS AS gikk fra 16,7 % til 0 % av aksjene i BRIESE ECO FEEDER AS i 2025.
- LAPAS AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i NORWEGIAN PSV III AS i 2025.
- LAPAS AS gikk fra 1,2 % til 0,2 % av aksjene i OBSERVE MEDICAL ASA i 2025.
- OSKAR SYLTE INVEST AS gikk fra 3,9 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
- LAPAS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BRATTVAAG GROUP AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Molde Sentrum AS
- Eierandel i: Vasstrandgården AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.