Anslag · inntektsår 2025
Heimdal Forvaltning AS
Org.nr. 989774697 · AS · Fondsforvaltningsvirksomhet · Stavanger
Aksjene i Heimdal Forvaltning AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 18 184 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 26,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Heimdal Forvaltning AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 106,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,76 % av den samme verdien, så avkastningen er 139,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Heimdal Forvaltning AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 ble 4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 16 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 253 823 kr i inntektsåret 2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Heimdal Forvaltning AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 28,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 16 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 39,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (408 338 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 29,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 287 262 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 253 823 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Heimdal Forvaltning AS?
Heimdal Forvaltning AS eies til slutt av Stig Magnar Lura (10,7 % gjennom Gjallar Invest AS → Flytevesten AS), Ståle Fatland (8,5 % gjennom Gjallar Invest AS → Viss AS → Ståle Fatland Invest AS → Ståle Fatland Holding AS), Erik Hagerup (7,6 % gjennom Wertvoll AS), Jostein Vestvik (6,4 % gjennom Gjallar Invest AS → V-Finans AS) og Sigval Økland Lier (5,7 % gjennom Gjallar Invest AS → Lyngneset Invest AS → Breivet AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Heimdal Forvaltning AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Stig Magnar Lura gjennom Gjallar Invest AS → Flytevesten AS | 10,7 % | 2,8 mill. kr | 10 696 kr |
| Ståle Fatland gjennom Gjallar Invest AS → Viss AS → Ståle Fatland Invest AS → Ståle Fatland Holding AS. Eier også aksjer i Yara International ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 8,5 % | 2,3 mill. kr | 4 994 kr |
| Erik Hagerup gjennom Wertvoll AS | 7,6 % | 2 mill. kr | 2 494 kr |
| Jostein Vestvik gjennom Gjallar Invest AS → V-Finans AS. Eier også aksjer i Bitgate AS (0,57 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 6,4 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Sigval Økland Lier gjennom Gjallar Invest AS → Lyngneset Invest AS → Breivet AS. Eier også aksjer i Sveio Senter AS (11,11 %) | 5,7 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Svein Reidar Økland Lier gjennom Gjallar Invest AS → Lyngneset Invest AS → Ospevannet AS. Eier også aksjer i Sveio Senter AS (11,11 %), Cubera Private Equity 2021 Invest AS (0,04 %), Telenor ASA (under 0,01 %) | 5,7 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Cecilie Økland Lier gjennom Gjallar Invest AS → Lyngneset Invest AS → Vigdarvatnet AS. Eier også aksjer i Sveio Senter AS (11,11 %) | 5,7 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Jens Håkon Sefland. Eier også aksjer i Crowdworks AS (0,16 %), Horde AS (0,02 %), Greenpowerhub AS (0,01 %), Elmera Group ASA (under 0,01 %), B2 Impact ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 3,4 % | 902 887 kr | 0 kr |
| Svein Fatland gjennom Gjallar Invest AS → Viss AS → Underbakka Invest AS → Underbakka Holding AS. Eier også aksjer i Låke AS (100 %), Skånevik Ølen Kraftlag AS (0,2 %) | 2,8 % | 753 120 kr | 0 kr |
| Helge Hatteland gjennom Gjallar Invest AS → Jakob Hatteland Holding AS → Hehatt AS | 2,7 % | 725 825 kr | 0 kr |
| Randi Hatteland gjennom Gjallar Invest AS → Jakob Hatteland Holding AS → Rahatt AS | 2,7 % | 725 825 kr | 0 kr |
| Ronny Hatteland gjennom Gjallar Invest AS → Jakob Hatteland Holding AS → Rohatt AS | 2,7 % | 725 825 kr | 0 kr |
| Stig Hatteland gjennom Gjallar Invest AS → Jakob Hatteland Holding AS → Stihatt AS | 2,7 % | 725 825 kr | 0 kr |
| Tommy Hatteland gjennom Gjallar Invest AS → Jakob Hatteland Holding AS → Tohatt AS | 2,7 % | 725 825 kr | 0 kr |
| Øystein Hatteland gjennom Gjallar Invest AS → Jakob Hatteland Holding AS → Øyhatt AS | 2,7 % | 725 825 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 33,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 26,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 253 823 kr
Hendelser i eierkjeden
- HEIMDAL FORVALTNING AS delte anslagsvis ut 16 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (24,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (28,6 mill. kr).
- GJALLAR INVEST AS delte anslagsvis ut 5,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (12 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (12 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i GJALLAR INVEST AS falt med 11,9 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i JAKOB HATTELAND HOLDING AS falt med 4,2 mrd. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 94 % til 49 % av aksjene i YDRA AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 70 % til 49 % av aksjene i EMP SECURE HOLDING AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 69,8 % til 0 % av aksjene i NORSPAN LNG 16 AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i PRIMA BLUE AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 44,1 % til 0 % av aksjene i GLOBAL HEALTH TECHNOLOGY AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 42,9 % til 0 % av aksjene i MS SOLUTIONS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 33,1 % til 0 % av aksjene i NORDSJØ AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 28,3 % til 3,1 % av aksjene i PRIME PROPERTY KROATIA I AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 24,9 % til 0 % av aksjene i BYPASS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 21 % til 0 % av aksjene i HARALDSON AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 15,2 % til 0 % av aksjene i BUE SALMON AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 13,1 % til 0 % av aksjene i PHARMASUM THERAPEUTICS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 10,7 % til 0 % av aksjene i AQUA ROBOTICS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 10,2 % til 0 % av aksjene i DELE HEALTH TECH AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 9,6 % til 0 % av aksjene i SAFE4 SECURITY GROUP AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 9,4 % til 0 % av aksjene i KEEP-IT TECHNOLOGIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 9,3 % til 0 % av aksjene i ABLY MEDICAL AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 8,3 % til 0 % av aksjene i CHILIMOBIL AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i RIMFROST TECHNOLOGIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i RIMFROST HOLDING AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i BIOSENSE LABORATORIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 6,8 % til 0 % av aksjene i SEID AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 6 % til 0 % av aksjene i ALGINOR ASA i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i RENSEFISKGRUPPEN AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,7 % til 0 % av aksjene i NORDIC AQUAFARMS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,3 % til 0 % av aksjene i BELSHIPS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,2 % til 0 % av aksjene i SAGA ROBOTICS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,7 % til 0 % av aksjene i WENN ASA i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,6 % til 0 % av aksjene i AMICOAT AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i TOMOHARU AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,2 % til 0,4 % av aksjene i AXTER AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i RUBBER INNOVATION HOLDING AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i ANZYZ TECHNOLOGIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i BM AQUACULTURE AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i NORDIC CORPORATE BANK ASA i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i ECOFISK AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 1,9 % til 0 % av aksjene i REINVESTMENTCO AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i WILSON ASA i 2025.
- LYNGNESET INVEST AS gikk fra 33,4 % til 0 % av aksjene i HIGH VOLTAGE ROBOTICS AS i 2025.
- LYNGNESET INVEST AS gikk fra 1,7 % til 0 % av aksjene i ZAPTEC ASA i 2025.
- FLYTEVESTEN AS delte anslagsvis ut 3,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (23,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (24,4 mill. kr).
- STÅLE FATLAND INVEST AS delte anslagsvis ut 32,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (163,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (32,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (163,4 mill. kr).
- Finansinntektene i GJALLAR INVEST AS steg fra 115 656 kr i 2023 til 5,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GJALLAR INVEST AS gikk fra 84,8 % til 78,4 % av aksjene i HEIMDAL FORVALTNING AS i 2024.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 24 % til 0 % av aksjene i ADONIS AS i 2024.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,8 % til 0 % av aksjene i PRIMA PROTEIN AS i 2024.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,4 % til 2,6 % av aksjene i 1X HOLDING AS i 2024.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,6 % til 0 % av aksjene i WEBSTEP ASA i 2024.
- VISS AS delte anslagsvis ut 23 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (39,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (18,1 mill. kr).
- STÅLE FATLAND INVEST AS delte anslagsvis ut 54,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (163,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (54,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (163,3 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.