Anslag · inntektsår 2025
Entec Evotec AS
Org.nr. 989761269 · AS · Produksjon av løfte- og håndteringsutstyr · Ulstein
Aksjene i Entec Evotec AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 63 148 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 32,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Entec Evotec AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 54,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,78 % av den samme verdien, så avkastningen er 69,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Entec Evotec AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 39,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 565 208 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 15 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Entec Evotec AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 39,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 32,6 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 48 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (507 214 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 57,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 595 210 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 315 284 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Entec Evotec AS?
Entec Evotec AS eies til slutt av Jogeir Romestrand (17,9 % gjennom Entec Group AS → Rome AS), Rintor Invest LTD NUF (10,3 % gjennom Entec Group AS), Ivar Gaustad (9,2 % gjennom Entec Group AS → Imo-Invest AS), Pål Arne Devold (6,2 % gjennom Entec Group AS → Grødet Invest AS) og Stig Lennart Stokke (6,2 % gjennom Entec Group AS → Russebøen AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Entec Evotec AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Jogeir Romestrand gjennom Entec Group AS → Rome AS | 17,9 % | 5,7 mill. kr | 39 809 kr |
| Rintor Invest LTD NUF gjennom Entec Group AS | 10,3 % | 3,3 mill. kr | – |
| Ivar Gaustad gjennom Entec Group AS → Imo-Invest AS. Eier også aksjer i Sparebanken Møre (0,03 %), Aker Biomarine ASA (0,02 %), Havila Kystruten AS (0,02 %), Elmera Group ASA (0,01 %), Hexagon Composites ASA (under 0,01 %) og 10 andre | 9,2 % | 3 mill. kr | 12 114 kr |
| Pål Arne Devold gjennom Entec Group AS → Grødet Invest AS. Eier også aksjer i Telenor ASA (under 0,01 %) | 6,2 % | 2 mill. kr | 2 402 kr |
| Stig Lennart Stokke gjennom Entec Group AS → Russebøen AS. Eier også aksjer i Prolima AS (50 %) | 6,2 % | 2 mill. kr | 2 402 kr |
| Stein Skaaden gjennom Entec Group AS → Terøy Invest AS | 6,2 % | 2 mill. kr | 2 402 kr |
| Knut Inge Stafset gjennom Entec Group AS → Olibor AS. Eier også aksjer i Dailyuse Technology AS (100 %) | 6,2 % | 2 mill. kr | 2 250 kr |
| Markus Ristesund Støylen gjennom Entec Group AS → Brimer Holding AS → Brimil AS | 6 % | 1,9 mill. kr | 1 769 kr |
| Jarle Støylen gjennom Entec Group AS → Brimer Holding AS | 4,8 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Osvald Ristesund gjennom Entec Group AS → Brimer Holding AS. Eier også aksjer i Axactor ASA (0,1 %) | 3,8 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Anders Lillebø gjennom Entec Group AS → Brakali Group AS → Alinvest AS. Eier også aksjer i Pinsj AS (0,19 %) | 3,7 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Kim Lillebø gjennom Entec Group AS → Brakali Group AS → Grønhaugen AS | 3,7 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Arne Lillebø gjennom Entec Group AS → Brakali Group AS → Novibra AS. Eier også aksjer i Aker BP ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %) | 3,7 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Håvard Fred Haanes gjennom Entec Group AS → Allis AS → Allis Holding AS. Eier også aksjer i Circio Holding ASA (under 0,01 %), Nordic Mining ASA (under 0,01 %), Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Abg Sundal Collier Holding ASA (under 0,01 %), Scatec ASA (under 0,01 %) og 10 andre | 2,1 % | 688 316 kr | 0 kr |
| Reidar Kvamme gjennom Entec Group AS → Brimer Holding AS | 1,5 % | 490 043 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 40,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 32,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 315 284 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i BRAKALI GROUP AS falt med 30 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- ENTEC GROUP AS delte anslagsvis ut 36,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (36,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (54,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (54,8 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ENTEC GROUP AS falt med 113,1 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- ENTEC GROUP AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BRIMER AS i 2024.
- BRIMER HOLDING AS delte anslagsvis ut 15 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (23,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (12,8 mill. kr).
- Finansinntektene i BRIMER HOLDING AS steg fra 711 390 kr i 2023 til 22,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i ROME AS steg fra 1,3 mill. kr i 2023 til 56,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Bankinnskuddet i ROME AS økte med 37,2 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 51,9 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- ROME AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ROME EIENDOM I AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i BRAKALI GROUP AS økte med 30 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Bankinnskuddet i IMO-INVEST AS økte med 13 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 11,5 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- IMO-INVEST AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i AQUAFARM EQUIPMENT AS i 2024.
- Finansinntektene i ALLIS AS steg fra 451 094 kr i 2023 til 5,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Bankinnskuddet i ALLIS AS økte med 10,6 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 6,5 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
I eierkjeden
- Eier: Rintor Invest LTD NUF
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.