Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

STN Invest AS

Org.nr. 989664395 · AS · Andre egeninvesteringsselskaper · Orkland

Aksjene i STN Invest AS gir de 28 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener STN Invest AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 17,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,59 % av den samme verdien, så avkastningen er 29,8 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i STN Invest AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 80 921 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 965 531 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med STN Invest AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 107 670 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 81 363 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 48 759 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 50 575 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier STN Invest AS?

STN Invest AS eies til slutt av Orkla Sparebank (46 %), Personlig eier A (7,6 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Hitecvision New Energy Annex Fund (3,5 % gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → HV Annex Invest Alfa AS), Personlig eier B (3,1 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS) og Sparebankstiftelsen Nordvest (2,9 % gjennom Sparebank 1 Nordmøre), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av STN Invest AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Orkla Sparebank46 %3,1 mill. kr–
Personlig eier A gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS7,6 %519 428 kr0 kr
Hitecvision New Energy Annex Fund gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → HV Annex Invest Alfa AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)3,5 %238 613 kr–
Personlig eier B gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS3,1 %214 190 kr0 kr
Sparebankstiftelsen Nordvest gjennom Sparebank 1 Nordmøre2,9 %201 039 kr–
Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS2,5 %167 445 kr–
Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS; Sparebank 1 Nordmøre2,1 %146 168 kr–
Personlig eier C gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS2 %135 692 kr0 kr
Orkland Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS1,8 %125 613 kr–
Surnadal Kommune gjennom Svorka Energi AS → Svorka Holding AS1,7 %116 466 kr–
Sparebankstiftelsen Surnadal Sparebank gjennom Sparebank 1 Nordmøre1,4 %96 453 kr–
Melhus Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS1,3 %90 148 kr–
Heim Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS; Svorka Energi AS → Svorka Holding AS1,2 %81 075 kr–
Eføy Investering AS gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS1,1 %78 021 kr–
Møre og Romsdal Fylkeskommune gjennom Svorka Energi AS → Svorka Holding AS1 %71 016 kr–
Verdigrunnlag
8,5 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
6,8 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
50 575 kr

Hendelser i eierkjeden

  • RINDAL SPAREBANK gikk fra 6 % til 0 % av aksjene i STN INVEST AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • ANEO RENEWABLES HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ANEO RETAIL AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 1,8 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
  • Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 1,7 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i STN INVEST AS steg fra 0 kr i 2023 til 2,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i ANEO RENEWABLES HOLDING AS økte med 212,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • ANEO RENEWABLES HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PSF 1 AS i 2024.
  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
  • Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 510,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.