Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Habil Utbygging AS

Org.nr. 989342339 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Alta

Aksjene i Habil Utbygging AS gir de 16 personlige eierne anslagsvis 78 809 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 16,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Habil Utbygging AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −0,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,72 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Habil Utbygging AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 217 261 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 295 559 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Habil Utbygging AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 217 261 kr. Bankinnskuddene falt med 4,9 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 14,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (241 202 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 16,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 141 890 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 149 931 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Habil Utbygging AS?

Habil Utbygging AS eies til slutt av Personlig eier A (50 % gjennom Tore Wæraas Holding AS), Personlig eier B (18,1 % gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → H Heggheim AS), Personlig eier C (6,7 % gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → Tom H. Thomassen Holding AS), Personlig eier D (5,8 % gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → Kalland Invest AS) og Personlig eier E (3,6 % gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → Hao Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Habil Utbygging AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Tore Wæraas Holding AS50 %8,4 mill. kr66 165 kr
Personlig eier B gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → H Heggheim AS18,1 %3 mill. kr12 644 kr
Personlig eier C gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → Tom H. Thomassen Holding AS6,7 %1,1 mill. kr0 kr
Personlig eier D gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → Kalland Invest AS5,8 %978 645 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → Hao Holding AS3,6 %610 962 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS2,8 %475 500 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → Aspelia Invest AS2,7 %456 148 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → F. Thomassen AS2,4 %398 093 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → A Kristiansen Holding AS2,1 %345 567 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → Aåb Bjørklund Holding AS1,9 %312 392 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → B.A Mannsverk AS1,6 %273 689 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → Josefine Aa. Haugen AS1,2 %201 811 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → Im Knutsen Holding AS0,3 %49 762 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → T H Lund AS0,3 %49 762 kr0 kr
Personlig eier O gjennom Harald Nilsen Utbygging AS → Harald Nilsen Holding AS → W-Eriksson Invest AS0,2 %34 557 kr0 kr
Verdigrunnlag
20,9 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
16,8 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
78 809 kr
Formuesskatt om én person eide alt
149 931 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Bankinnskuddet i HARALD NILSEN UTBYGGING AS økte med 3,7 mill. kr i 2025, mens anleggsmidlene falt med 3,7 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
  • HARALD NILSEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 36,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (36,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (42,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (42,4 mill. kr).
  • TORE WÆRAAS HOLDING AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (33,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (916 575 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (30,1 mill. kr).
  • H HEGGHEIM AS delte anslagsvis ut 3,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (62,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (15,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (73,7 mill. kr).
  • TOM H. THOMASSEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 3,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (11,1 mill. kr).
  • HARALD NILSEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 49,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (59,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (26,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (36,9 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i HARALD NILSEN HOLDING AS økte med 16,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • H HEGGHEIM AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (47,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (17,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (62,1 mill. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.