Anslag · inntektsår 2025
Erling Lundbergs Holding AS
Org.nr. 989219960 · AS · Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann · Gratangen
Aksjene i Erling Lundbergs Holding AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 10,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 964,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Erling Lundbergs Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 9,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, så avkastningen er 11,1 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Erling Lundbergs Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 177,5 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 50,2 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 20,4 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 67,2 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Erling Lundbergs Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 185,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 93,1 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 96,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 25,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (17 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 1 mrd. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 11,5 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 10,6 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Erling Lundbergs Holding AS?
Erling Lundbergs Holding AS eies til slutt av Geir Lundberg (17,7 % gjennom GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS og direkte), Mats Lundberg (16,1 % gjennom GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS), Stian Lundberg (16,1 % gjennom GL & Sønner Holding AS → Stian Lundberg Holding AS), Tore Lundberg (13,3 % gjennom TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS og direkte) og Hanne Lundberg (12,2 % gjennom TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS), og 2 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Erling Lundbergs Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Geir Lundberg gjennom GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS; direkte. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %) | 17,7 % | 171,1 mill. kr | 1,8 mill. kr |
| Mats Lundberg gjennom GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS | 16,1 % | 155,7 mill. kr | 1,7 mill. kr |
| Stian Lundberg gjennom GL & Sønner Holding AS → Stian Lundberg Holding AS | 16,1 % | 155,7 mill. kr | 1,7 mill. kr |
| Tore Lundberg gjennom TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS; direkte | 13,3 % | 128,3 mill. kr | 1,4 mill. kr |
| Hanne Lundberg gjennom TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS | 12,2 % | 118 mill. kr | 1,3 mill. kr |
| Mathias Lundberg gjennom TL & Fam. Holding AS → Mathias Lundberg Holding AS. Eier også aksjer i Mowi ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 12,2 % | 118 mill. kr | 1,3 mill. kr |
| Monica Lundberg gjennom TL & Fam. Holding AS → Monica Lundberg Holding AS | 12,2 % | 118 mill. kr | 1,3 mill. kr |
- Verdigrunnlag
- 1,2 mrd. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 964,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 10,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 10,6 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- ERLING LUNDBERGS HOLDING AS delte anslagsvis ut 24 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (158,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (27,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (162,3 mill. kr).
- Finansinntektene i ERLING LUNDBERGS HOLDING AS steg fra 1,7 mill. kr i 2024 til 29 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- TL & FAM. HOLDING AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (56,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (58,3 mill. kr).
- Finansinntektene i TL & FAM. HOLDING AS steg fra 56 928 kr i 2024 til 14,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GL & SØNNER HOLDING AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (854 223 kr) pluss årsresultatet 2025 (12,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (959 189 kr).
- GEIR LUNDBERGS HOLDING AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (19,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (19,4 mill. kr).
- Finansinntektene i GEIR LUNDBERGS HOLDING AS steg fra 31 477 kr i 2024 til 4,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HANNE LUNDBERG HOLDING AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (13,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (15,4 mill. kr).
- Finansinntektene i HANNE LUNDBERG HOLDING AS steg fra 11 502 kr i 2024 til 3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HANNE LUNDBERG HOLDING AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (15,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−13 769 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (13,5 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.