Anslag · inntektsår 2025
Fougner Invest AS
Org.nr. 989189395 · AS · Andre egeninvesteringsselskaper · Oslo
Aksjene i Fougner Invest AS gir de 4 personlige eierne anslagsvis 892 460 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 94 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Fougner Invest AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 5,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,85 % av den samme verdien, så avkastningen er 6,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Fougner Invest AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 5,6 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Fougner Invest AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 5,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 2,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 10 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 6,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,6 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 117,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 996 065 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Fougner Invest AS?
Fougner Invest AS eies til slutt av Henriette Cecilie Fougner (30 % gjennom Aramis Investment AS), Christine Margrethe Fougner (30 % gjennom Athos Investment AS), Fredrik Michael Fougner (30 % gjennom Porthos Investment AS) og Personlig eier (10 %), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Fougner Invest AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Henriette Cecilie Fougner gjennom Aramis Investment AS | 30 % | 28,2 mill. kr | 272 009 kr |
| Christine Margrethe Fougner gjennom Athos Investment AS | 30 % | 28,2 mill. kr | 272 009 kr |
| Fredrik Michael Fougner gjennom Porthos Investment AS. Eier også aksjer i Hoylu AS (0,22 %), Xplora Technologies AS (under 0,01 %), Nykode Therapeutics ASA (under 0,01 %) | 30 % | 28,2 mill. kr | 272 009 kr |
| Personlig eier | 10 % | 9,4 mill. kr | 76 433 kr |
- Verdigrunnlag
- 117,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 94 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 892 460 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 996 065 kr
Hendelser i eierkjeden
- FOUGNER INVEST AS delte anslagsvis ut 10 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (106,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (39,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (136,1 mill. kr).
- Finansinntektene i ARAMIS INVESTMENT AS steg fra 233 kr i 2024 til 8,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i ATHOS INVESTMENT AS steg fra 237 kr i 2024 til 8,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i PORTHOS INVESTMENT AS steg fra 242 kr i 2024 til 8,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- FOUGNER INVEST AS delte anslagsvis ut 10 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (141,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−25,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (106,5 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Ler Invest AS
- Eierandel i: Ragde Partner Invest AS
- Eierandel i: Silva Development AS
- Eierandel i: Hoylu AS
- Eierandel i: Property Invest Marbella AS
- Eierandel i: The Firm AS
- Eierandel i: Flaskebekk Holding AS
- Eierandel i: Xplora Technologies AS
- Eierandel i: Cemasys.Com AS
- Eierandel i: Ensurge Micropower ASA
- Eierandel i: Greenbit AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.