Anslag · inntektsår 2025
Norgesdekk AS
Org.nr. 989176226 · AS · Engroshandel med deler og utstyr for motorvogner · Sandnes
Aksjene i Norgesdekk AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 1,4 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 163,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Norgesdekk AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 65,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 76,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Norgesdekk AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 2,4 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 3,4 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Norgesdekk AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 2,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 132 424 kr og den langsiktige gjelden økte med 31,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 130,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 46,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2,8 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 148,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,6 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1,8 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Norgesdekk AS?
Norgesdekk AS eies til slutt av Arne Stangeland (27,4 % gjennom ND Holdco AS → Aj Stangeland Holding AS), Jone Stangeland (22,8 % gjennom ND Holdco AS → Ariline Invest AS → J Stangeland Holding AS og ND Holdco AS → J Stangeland Holding AS), John Arild Ertvaag (8,6 % gjennom ND Holdco AS → Camar Invest ND AS → Camar Invest AS → Camar AS → Camar Holding AS), Silje Ertvaag (8,1 % gjennom ND Holdco AS → Camar Invest ND AS → Camar Invest AS → Camar AS → Silco AS) og Sindre Ertvaag (8,1 % gjennom ND Holdco AS → Camar Invest ND AS → Camar Invest AS → Camar AS → Sincap AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Norgesdekk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Arne Stangeland gjennom ND Holdco AS → Aj Stangeland Holding AS. Eier også aksjer i Jæren Sparebank (0,02 %) | 27,4 % | 44,7 mill. kr | 452 976 kr |
| Jone Stangeland gjennom ND Holdco AS → Ariline Invest AS → J Stangeland Holding AS; ND Holdco AS → J Stangeland Holding AS. Eier også aksjer i Blue Bulls AS (15,48 %), Hval Sjokoladefabrikk ASA (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 22,8 % | 37,2 mill. kr | 370 504 kr |
| John Arild Ertvaag gjennom ND Holdco AS → Camar Invest ND AS → Camar Invest AS → Camar AS → Camar Holding AS. Eier også aksjer i Heidrun Hagen AS (98,64 %) | 8,6 % | 14,1 mill. kr | 123 088 kr |
| Silje Ertvaag gjennom ND Holdco AS → Camar Invest ND AS → Camar Invest AS → Camar AS → Silco AS | 8,1 % | 13,2 mill. kr | 114 262 kr |
| Sindre Ertvaag gjennom ND Holdco AS → Camar Invest ND AS → Camar Invest AS → Camar AS → Sincap AS | 8,1 % | 13,2 mill. kr | 114 262 kr |
| Stine Ertvaag gjennom ND Holdco AS → Camar Invest ND AS → Camar Invest AS → Camar AS → Stifi AS | 8,1 % | 13,2 mill. kr | 114 262 kr |
| Sveinung Ueland gjennom ND Holdco AS → J D Holding AS. Eier også aksjer i Elgane Vind AS (1 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %), MPC Container Ships ASA (under 0,01 %) og 14 andre | 5 % | 8,1 mill. kr | 63 577 kr |
| Petter Holth gjennom ND Holdco AS → P Holth AS | 4,9 % | 8 mill. kr | 62 386 kr |
| Alf Bernt Haarvei gjennom ND Holdco AS → AB Holding AS | 2,5 % | 4,1 mill. kr | 23 176 kr |
| Ane Giske Holth gjennom ND Holdco AS → P Holth AS | 0,7 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Cecilie Giske Holth gjennom ND Holdco AS → P Holth AS. Eier også aksjer i Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %) | 0,7 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Lars Giske Holth gjennom ND Holdco AS → P Holth AS | 0,7 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Øystein Gitmark-Nilsen gjennom ND Holdco AS | 0,7 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Sjur Gilje gjennom ND Holdco AS → Hjulius Invest AS | 0,7 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Espen Selvikvåg Berge gjennom ND Holdco AS → Camar Invest ND AS → Piren Holding AS. Eier også aksjer i Piren Invest AS (100 %) | 0,3 % | 454 341 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 204 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 163,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,8 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- NORGESDEKK AS delte anslagsvis ut 155,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (183 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (137,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (164,6 mill. kr).
- ND HOLDCO AS delte anslagsvis ut 150 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (257,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (150,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (258,1 mill. kr).
- CAMAR INVEST ND AS delte anslagsvis ut 50,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (41,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (49,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (41,2 mill. kr).
- CAMAR INVEST AS delte anslagsvis ut 36,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (21,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (54,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (39,6 mill. kr).
- CAMAR INVEST AS gikk fra 100 % til 92,7 % av aksjene i SØKK AS i 2025.
- NORGESDEKK AS delte anslagsvis ut 105 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (167 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (121,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (183 mill. kr).
- ND HOLDCO AS delte anslagsvis ut 100 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (257,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (100,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (257,9 mill. kr).
- Finansinntektene i CAMAR INVEST AS steg fra 6,2 mill. kr i 2023 til 163,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- CAMAR INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NORDIC OUTDOOR AS i 2024.
- CAMAR AS gikk fra 10,3 % til 0 % av aksjene i SPRING BIM HOLDING AS i 2024.
- AJ STANGELAND HOLDING AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i LARHEIA INVEST AS i 2024.
- AJ STANGELAND HOLDING AS gikk fra 45 % til 0 % av aksjene i PLANUM NÆRING AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.