Anslag · inntektsår 2025
Maba Invest AS
Org.nr. 989167634 · AS · Andre egeninvesteringsselskaper · Stange
Aksjene i Maba Invest AS gir de 3 personlige eierne anslagsvis 420 327 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 47,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Maba Invest AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 57,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,82 % av den samme verdien, så avkastningen er 70,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Maba Invest AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 34,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 12 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 644 578 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 13,2 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Maba Invest AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 34,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 28,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 6 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 7,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (775 644 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 45,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 463 739 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 482 140 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Maba Invest AS?
Maba Invest AS eies til slutt av Frank Bakken (33,3 %), Magne Bakken (33,3 %) og Tone Nybakken (33,3 %), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Maba Invest AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Frank Bakken | 33,3 % | 15,8 mill. kr | 140 109 kr |
| Magne Bakken. Eier også aksjer i Profil Consulting AS (16,67 %), Sparebank 1 Østlandet (0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %), Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %) og 6 andre | 33,3 % | 15,8 mill. kr | 140 109 kr |
| Tone Nybakken | 33,3 % | 15,8 mill. kr | 140 109 kr |
- Verdigrunnlag
- 59,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 47,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 482 140 kr
Hendelser i eierkjeden
- MABA INVEST AS delte anslagsvis ut 4,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (58,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (56,7 mill. kr).
- MABA INVEST AS delte anslagsvis ut 7,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (21,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (44,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (58,6 mill. kr).
- Finansinntektene i MABA INVEST AS steg fra 3,6 mill. kr i 2023 til 45,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MABA INVEST AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i PT EIENDOMMER AS i 2024.
- MABA INVEST AS gikk fra 29,4 % til 0 % av aksjene i PROFILTEAM AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.