Anslag · inntektsår 2025
Wenaas Hotels Europe AS
Org.nr. 988196754 · AS · Drift av hoteller · Rauma
Aksjene i Wenaas Hotels Europe AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 3,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 492,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Wenaas Hotels Europe AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 1,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 1,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Wenaas Hotels Europe AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 143,8 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (125,2 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 10,8 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Wenaas Hotels Europe AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 143,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 220 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 147,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (8,7 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 611,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 6,7 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 5,4 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Wenaas Hotels Europe AS?
Wenaas Hotels Europe AS eies til slutt av Viola Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS), Celina Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS), Monja Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Mukaya AS), Luca Stabæk Wenaas (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS) og Lea Stabæk Wenaas (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Lewest AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Wenaas Hotels Europe AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Viola Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS | 10,9 % | 53,7 mill. kr | 552 302 kr |
| Celina Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS | 10,9 % | 53,7 mill. kr | 552 302 kr |
| Monja Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Mukaya AS | 10,9 % | 53,7 mill. kr | 552 302 kr |
| Luca Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS. Eier også aksjer i Sats ASA (under 0,01 %), Entra ASA (under 0,01 %), Atea ASA (under 0,01 %), Veidekke ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %) og 8 andre | 10,9 % | 53,6 mill. kr | 551 271 kr |
| Lea Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Lewest AS | 10,9 % | 53,6 mill. kr | 551 271 kr |
| Lucia Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Luwen AS | 10,9 % | 53,6 mill. kr | 551 271 kr |
| Personlig eier A gjennom Wenaasgruppen AS → Wenaas Holding AS | 1,1 % | 5,4 mill. kr | 36 341 kr |
| Personlig eier B gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS; Wenaasgruppen AS → Lewest AS; Wenaasgruppen AS → Luwen AS | 0,3 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 615,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 492,6 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 3,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 5,4 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i WENAAS HOTELS EUROPE AS økte med 125,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 3,2 % til 0 % av aksjene i BELSHIPS AS i 2025.
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (70 mill. kr).
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 2,7 % til 0,1 % av aksjene i ROGALAND SPAREBANK i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC SAPPHIRE ASA i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i SPAREBANK 1 RINGERIKE HADELAND i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i SPAREBANKEN ØST i 2024.
- GRUVE 1 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- GRUVE 2 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 9,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (62,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (12,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.