Anslag · inntektsår 2025
Skala AS
Org.nr. 988015024 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr ellers · Oslo
Aksjene i Skala AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 23 718 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Skala AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 51,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,64 % av den samme verdien, så avkastningen er 80,5 ganger formuesskatten.
Hvordan har det gått med Skala AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 5,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 249 918 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 147 198 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 14,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 123 955 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 71 401 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Skala AS?
Skala AS eies til slutt av Rune Steve Hardersen (34,4 % gjennom Vengetind AS → RSH AS), Steinar Baard Spydevold (31,8 % gjennom Vengetind AS → Sbas AS), Øyvind Johannes Holtedahl (10,3 % gjennom Vengetind AS → Mantech AS), Hans Anders Nording (9,8 % gjennom Vengetind AS → Havstein AS → Staka Invest AS og Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Staka Invest AS) og Bjørn Kulseth Mjaaseth (8,7 % gjennom Vengetind AS), og 6 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Skala AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Rune Steve Hardersen gjennom Vengetind AS → RSH AS | 34,4 % | 3,1 mill. kr | 12 979 kr |
| Steinar Baard Spydevold gjennom Vengetind AS → Sbas AS. Eier også aksjer i Storebrand ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Protector Forsikring ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 31,8 % | 2,8 mill. kr | 10 739 kr |
| Øyvind Johannes Holtedahl gjennom Vengetind AS → Mantech AS. Eier også aksjer i NRC Group ASA (under 0,01 %) | 10,3 % | 912 305 kr | 0 kr |
| Hans Anders Nording gjennom Vengetind AS → Havstein AS → Staka Invest AS; Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Staka Invest AS | 9,8 % | 873 672 kr | 0 kr |
| Bjørn Kulseth Mjaaseth gjennom Vengetind AS. Eier også aksjer i Glittertind Infra AS (100 %) | 8,7 % | 775 491 kr | 0 kr |
| Marius Andreassen Hansen gjennom Vengetind AS → Havstein AS → 1473 Invest AS; Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → 1473 Invest AS | 1,2 % | 110 899 kr | 0 kr |
| Erlend Østerås gjennom Vengetind AS → Havstein AS → Østerås Holding AS; Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Østerås Holding AS | 1,2 % | 110 899 kr | 0 kr |
| Owe Barsten | 1 % | 89 001 kr | 0 kr |
| Kai Ruben Bævre | 0,8 % | 66 929 kr | 0 kr |
| Camilla Hamberg | 0,5 % | 44 500 kr | 0 kr |
| Håvar Hanssen | 0,3 % | 24 564 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 11,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 8,9 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 71 401 kr
Hendelser i eierkjeden
- VENGETIND ELEVATE AS gikk fra 99 % til 0 % av aksjene i SKALA AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- VENGETIND AS delte anslagsvis ut 3,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−1,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i VENGETIND AS økte med 28,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- RSH AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (16,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (23,9 mill. kr).
- Finansinntektene i RSH AS steg fra 1,9 mill. kr i 2024 til 14,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- RSH AS gikk fra 24,9 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
- Finansinntektene i SBAS AS steg fra 476 557 kr i 2024 til 4,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SBAS AS gikk fra 12,5 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i HAVSTEIN AS økte med 5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i HAVSTEIN AS steg fra 256 kr i 2024 til 2,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HAVSTEIN AS gikk fra 8,3 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i SKALA AS falt med 12,5 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i VENGETIND AS økte med 15,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- RSH AS delte anslagsvis ut 750 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (7,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,6 mill. kr).
- RSH AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i VENGETIND AS i 2024.
- RSH AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i VENGETIND ELEVATE AS i 2024.
- SBAS AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i VENGETIND ELEVATE AS i 2024.
- MANTECH AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,8 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Landteknikk AS
- Eierandel i: Optimove AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.