Anslag · inntektsår 2025
Gaula Senter AS
Org.nr. 987869267 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Midtre Gauldal
Aksjene i Gaula Senter AS gir de 57 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 9,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Gaula Senter AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 1,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,65 % av den samme verdien, så avkastningen er 2,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Gaula Senter AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 427 833 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 1 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 145 283 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 161 892 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Gaula Senter AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 427 833 kr. Bankinnskuddene falt med 501 703 kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (118 039 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 9,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 73 333 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 73 373 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Gaula Senter AS?
Gaula Senter AS eies til slutt av Midtre Gauldal Kommune (50 %), Personlig eier A (10,9 % gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Personlig eier B (5,9 % gjennom Inntre Kjeldstad AS → Inntre Holding AS → AS Værdalsbruket → Fabritius Gruppen AS → Gjelsten Holding AS), Personlig eier C (4,6 % gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS) og Varig Orkla Forsikring Gjensidig (3,5 % gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Gaula Senter AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Midtre Gauldal Kommune | 50 % | 4,5 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS | 10,9 % | 990 182 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Inntre Kjeldstad AS → Inntre Holding AS → AS Værdalsbruket → Fabritius Gruppen AS → Gjelsten Holding AS | 5,9 % | 534 735 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS | 4,6 % | 421 175 kr | 0 kr |
| Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS | 3,5 % | 319 198 kr | – |
| Personlig eier D gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS | 2,8 % | 258 669 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Inntre Kjeldstad AS → Inntre Holding AS → AS Værdalsbruket → Fabritius Gruppen AS → Gjelsten Holding AS | 1,5 % | 133 684 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Inntre Kjeldstad AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 1,4 % | 128 101 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Inntre Kjeldstad AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 0,9 % | 85 401 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Inntre Kjeldstad AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 0,8 % | 69 388 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Inntre Kjeldstad AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 0,8 % | 69 281 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Inntre Kjeldstad AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 0,7 % | 64 050 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Inntre Kjeldstad AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 0,7 % | 64 050 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Inntre Kjeldstad AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 0,6 % | 53 375 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Inntre Kjeldstad AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 0,6 % | 53 269 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 11,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 9,1 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 73 373 kr
Hendelser i eierkjeden
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
- INNTRE KJELDSTAD AS delte anslagsvis ut 32,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (297,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (29 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (293,5 mill. kr).
- INNTRE KJELDSTAD AS gikk fra 12,5 % til 0 % av aksjene i ALLSKOG LOGISTIKK AS i 2025.
- LIGNA AS delte anslagsvis ut 18 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (272,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (268,9 mill. kr).
- LIGNA AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i ARMA EIENDOM AS i 2025.
- MIDTRE GAULDAL UTVIKLING KF gikk fra 35,7 % til 0 % av aksjene i GAULA SENTER AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS EIENDOM AS økte med 40,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- INNTRE KJELDSTAD AS delte anslagsvis ut 57,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (311,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (42,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (297,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i INNTRE KJELDSTAD AS økte med 42,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- LIGNA AS delte anslagsvis ut 18 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (256,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (33,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (272,1 mill. kr).
- LIGNA AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i SJØKANTEN STEINKJER AS i 2024.
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.