Anslag · inntektsår 2025
Havila Subsea AS
Org.nr. 987487887 · AS · Andre tjenester tilknyttet utvinning av råolje og naturgass · Herøy
Aksjene i Havila Subsea AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 3,7 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 357,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Havila Subsea AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 19,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 22,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Havila Subsea AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 289,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 7,7 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 109,4 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Havila Subsea AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 289,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 9 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 489,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 22,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 3,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (6,3 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 582,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 6,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 3,9 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Havila Subsea AS?
Havila Subsea AS eies til slutt av Njål Sævik (30 % gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Emini Invest AS), Vegard Sævik (30 % gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Innidimman AS), Hege Sævik Rabben (24 % gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS), Per Rolf Sævik (10 % gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Pison AS) og Personlig eier A (3 % gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS), og 1 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Havila Subsea AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Njål Sævik gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Emini Invest AS. Eier også aksjer i Njål Invest AS (100 %), Fjord Defence Group ASA (0,01 %), Ulstein Group ASA (under 0,01 %), Endúr ASA (under 0,01 %), TGS ASA (under 0,01 %) | 30 % | 107,1 mill. kr | 1,1 mill. kr |
| Vegard Sævik gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Innidimman AS. Eier også aksjer i Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Endúr ASA (under 0,01 %) | 30 % | 107,1 mill. kr | 1,1 mill. kr |
| Hege Sævik Rabben gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS | 24 % | 85,7 mill. kr | 904 337 kr |
| Per Rolf Sævik gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Pison AS. Eier også aksjer i TV12 Norge Holding AS (20 %), Havgapet AS (7,57 %), Helgøy Gartneri AS (5 %), Bonheur ASA (under 0,01 %) | 10 % | 35,7 mill. kr | 354 465 kr |
| Personlig eier A gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS | 3 % | 10,7 mill. kr | 89 518 kr |
| Personlig eier B gjennom Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS | 3 % | 10,7 mill. kr | 89 518 kr |
- Verdigrunnlag
- 446,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 357,1 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 3,7 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 3,9 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS delte anslagsvis ut 268,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−184,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (142,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−311 mill. kr).
- HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i GRAND CANYON 2 AS i 2025.
- HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i GRAND CANYON 3 AS i 2025.
- HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i GC2CO AS i 2025.
- HAVILA SUBSEA & RENEWABLES HOLDING AS delte anslagsvis ut 281,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−2,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−807 000 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−284,8 mill. kr).
- HAVILA SUBSEA & RENEWABLES HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HAVILA MARITIME EIENDOM AS i 2025.
- SÆVIKING AS delte anslagsvis ut 281,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−30,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−50,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−362,7 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i SÆVIKING AS økte med 620,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- EMINI INVEST AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (41,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (35,6 mill. kr).
- HSR INVEST AS delte anslagsvis ut 12,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (59 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (53 mill. kr).
- HAVILA SUBSEA AS delte anslagsvis ut 44,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (282,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (51,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (290,3 mill. kr).
- Finansinntektene i HAVILA HOLDING AS steg fra 116,4 mill. kr i 2023 til 3,7 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- EMINI INVEST AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (36 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (41,2 mill. kr).
- Finansinntektene i EMINI INVEST AS steg fra 549 kr i 2023 til 11,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HSR INVEST AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (55,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (59 mill. kr).
- Finansinntektene i HSR INVEST AS steg fra 184 013 kr i 2023 til 11,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.