Anslag · inntektsår 2025
Ulmatec Handling Systems AS
Org.nr. 986729860 · AS · Produksjon av løfte- og håndteringsutstyr · Hareid
Aksjene i Ulmatec Handling Systems AS gir de 36 personlige eierne anslagsvis 458 732 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 84,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Ulmatec Handling Systems AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 12,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, så avkastningen er 14,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Ulmatec Handling Systems AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 7,2 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (7,8 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,7 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Ulmatec Handling Systems AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 7,2 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 13,3 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 4,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 12,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 8,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,4 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 82,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 863 683 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 895 035 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Ulmatec Handling Systems AS?
Ulmatec Handling Systems AS eies til slutt av Personlig eier A (11,9 % gjennom Ulstein Marine Technology AS → Ulmar AS og Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Ulmar AS og Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS → Ulmar AS), Personlig eier B (7,8 % gjennom Ulstein Marine Technology AS → Ulmar AS og Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Ulmar AS og Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS → Ulmar AS), Personlig eier C (7,8 % gjennom Ulstein Marine Technology AS → Ulmar AS og Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Ulmar AS og Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS → Ulmar AS), Personlig eier D (7,8 % gjennom Ulstein Marine Technology AS → Ulmar AS og Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Ulmar AS og Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS → Ulmar AS) og Personlig eier E (6,6 % gjennom Ulstein Marine Technology AS → Borgstein Invest AS → Borgstein AS → Mimar Borgstein AS og Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Borgstein AS → Mimar Borgstein AS og Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Ulmatec Handling Systems AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Ulstein Marine Technology AS → Ulmar AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Ulmar AS; Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS → Ulmar AS | 11,9 % | 10,1 mill. kr | 83 095 kr |
| Personlig eier B gjennom Ulstein Marine Technology AS → Ulmar AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Ulmar AS; Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS → Ulmar AS | 7,8 % | 6,6 mill. kr | 48 274 kr |
| Personlig eier C gjennom Ulstein Marine Technology AS → Ulmar AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Ulmar AS; Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS → Ulmar AS | 7,8 % | 6,6 mill. kr | 48 274 kr |
| Personlig eier D gjennom Ulstein Marine Technology AS → Ulmar AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Ulmar AS; Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS → Ulmar AS | 7,8 % | 6,6 mill. kr | 48 274 kr |
| Personlig eier E gjennom Ulstein Marine Technology AS → Borgstein Invest AS → Borgstein AS → Mimar Borgstein AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Borgstein AS → Mimar Borgstein AS; Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS | 6,6 % | 5,6 mill. kr | 38 719 kr |
| Personlig eier F gjennom Ulstein Marine Technology AS → Borgstein Invest AS → Borgstein AS → Excalibur AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Borgstein AS → Excalibur AS; Ulstein Marine Technology AS → Baro Technology AS → Ulmatec Eiendom AS → Borgstein AS → Excalibur AS | 6,1 % | 5,2 mill. kr | 34 410 kr |
| Personlig eier G gjennom Ulstein Marine Technology AS → Borgstein Invest AS → Borgstein AS → Henna Invest AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Borgstein AS → Henna Invest AS; Ulstein Marine Technology AS → Baro Technology AS → Ulmatec Eiendom AS → Borgstein AS → Henna Invest AS | 6,1 % | 5,2 mill. kr | 34 410 kr |
| Personlig eier H gjennom Ulstein Marine Technology AS → Borgstein Invest AS → Borgstein AS → Kniven Invest AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Borgstein AS → Kniven Invest AS; Ulstein Marine Technology AS → Baro Technology AS → Ulmatec Eiendom AS → Borgstein AS → Kniven Invest AS | 6,1 % | 5,2 mill. kr | 34 410 kr |
| Personlig eier I gjennom Ulstein Marine Technology AS → Borgstein Invest AS → Borgstein AS → Reiten AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Borgstein AS → Reiten AS; Ulstein Marine Technology AS → Baro Technology AS → Ulmatec Eiendom AS → Borgstein AS → Reiten AS | 6,1 % | 5,2 mill. kr | 34 410 kr |
| Personlig eier J gjennom Ulstein Marine Technology AS → Emar Invest AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Emar Invest AS; Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS → Emar Invest AS | 3,9 % | 3,3 mill. kr | 15 560 kr |
| Personlig eier K gjennom Ulstein Marine Technology AS → Emar Invest AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Emar Invest AS; Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS → Emar Invest AS | 3,9 % | 3,3 mill. kr | 15 560 kr |
| Personlig eier L gjennom Ulstein Marine Technology AS → Vikholmen AS; Ulstein Marine Technology AS → Baro Technology AS → Ulmatec Eiendom AS → Vikholmen AS | 3,6 % | 3 mill. kr | 12 858 kr |
| Personlig eier M gjennom Ulstein Marine Technology AS → Vikholmen AS; Ulstein Marine Technology AS → Baro Technology AS → Ulmatec Eiendom AS → Vikholmen AS | 2,7 % | 2,3 mill. kr | 5 239 kr |
| Personlig eier N gjennom Ulstein Marine Technology AS → Vikholmen AS; Ulstein Marine Technology AS → Baro Technology AS → Ulmatec Eiendom AS → Vikholmen AS | 2,7 % | 2,3 mill. kr | 5 239 kr |
| Personlig eier O gjennom Ulstein Marine Technology AS → Emar Invest AS; Ulstein Marine Technology AS → Sneingen AS → Emar Invest AS; Ulstein Marine Technology AS → Ulstein Technology AS → Emar Invest AS | 1,9 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 106,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 84,8 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 458 732 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 895 035 kr
Hendelser i eierkjeden
- ULMATEC HANDLING SYSTEMS AS delte anslagsvis ut 25 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (61,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (13,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (50,3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ULMATEC HANDLING SYSTEMS AS økte med 7,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- O HENRIKSEN INVEST AS gikk fra 3,5 % til 0 % av aksjene i ULMATEC HANDLING SYSTEMS AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ULMATEC HANDLING SYSTEMS AS gikk fra 37,7 % til 0 % av aksjene i UMT INVESTMENTS AS i 2025.
- ULSTEIN MARINE TECHNOLOGY AS delte anslagsvis ut 14,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (167,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (28,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (181,4 mill. kr).
- ULSTEIN MARINE TECHNOLOGY AS gikk fra 55 % til 53,9 % av aksjene i ULMATEC PYRO AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i BORGSTEIN INVEST AS økte med 3,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i BORGSTEIN INVEST AS steg fra 2,1 mill. kr i 2024 til 23,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i BORGSTEIN INVEST AS falt med 1,8 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i SNEINGEN AS steg fra 217 450 kr i 2023 til 10,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ARNE LOEN AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (11 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (11,2 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Umt Investments AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.