Anslag · inntektsår 2025
Ostomycure AS
Org.nr. 986039252 · AS · Produksjon av medisinske og tanntekniske instrumenter og utstyr · Oslo
Aksjene i Ostomycure AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 121 861 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 20,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Ostomycure AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −42,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,73 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Ostomycure AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 ble 42,2 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsåret 2024. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 16 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Ostomycure AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 40,3 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 13 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 296 778 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 30 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 289 013 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 184 477 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Ostomycure AS?
Ostomycure AS eies til slutt av Christen Sveaas (69 % gjennom Kistefos AS → AS Holding og Kistefos AS → Kistefos Skog AS), Canica Holding AG (16,4 % gjennom Canica AS → Tvist 3 AS), Pega Ehf (4,2 %), Caroline Marie Hagen Kjos (1,8 % gjennom Canica AS → Tvist 1 AS) og Adalbol Fasteigir HF (1,1 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Ostomycure AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Christen Sveaas gjennom Kistefos AS → AS Holding; Kistefos AS → Kistefos Skog AS. Eier også aksjer i Stangeskovene AS (28,44 %), Voss Veksel- og Landmandsbank ASA (0,3 %), Senni Eiendom AS (0,1 %), Hansy Eiendom AS (0,1 %), P.O. Eiendom AS (0,1 %) og 3 andre | 69 % | 13,9 mill. kr | 121 861 kr |
| Canica Holding AG gjennom Canica AS → Tvist 3 AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 16,4 % | 3,3 mill. kr | – |
| Pega Ehf (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 4,2 % | 851 572 kr | – |
| Caroline Marie Hagen Kjos gjennom Canica AS → Tvist 1 AS. Eier også aksjer i Frieda AS (100 %) | 1,8 % | 358 743 kr | 0 kr |
| Adalbol Fasteigir HF (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,1 % | 218 447 kr | – |
| Surendran Pathmanathan (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,1 % | 216 023 kr | – |
| Georg Stang gjennom Potenza AS. Eier også aksjer i Din Lege AS (11,76 %) | 0,7 % | 146 206 kr | 0 kr |
| Kjell Thoresen. Eier også aksjer i Strongpoint ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 0,5 % | 96 575 kr | 0 kr |
| Gamla Fruin Ehf (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,5 % | 95 031 kr | – |
| Adelaide Anne D. Atkinson (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,4 % | 86 021 kr | – |
| Anne Cathrine Bjørung Solem gjennom Monolitten Invest AS. Eier også aksjer i Esmé AS (100 %), Doguden AS (1,08 %), Hunter Group ASA (0,01 %), Zelluna ASA (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %) og 1 andre | 0,4 % | 79 091 kr | 0 kr |
| Ellen Marie Solem gjennom Monolitten Invest AS. Eier også aksjer i Miolito AS (100 %), DR.Dropin AS (0,03 %) | 0,4 % | 79 091 kr | 0 kr |
| Oslo Universitetssykehus HF gjennom Inven2 AS | 0,3 % | 70 584 kr | – |
| Universitetet i Oslo gjennom Inven2 AS | 0,3 % | 70 584 kr | – |
| Mirador S.A (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,3 % | 68 730 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 25,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 20,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 184 477 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i OSTOMYCURE AS økte med 15,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i OSTOMYCURE AS økte fra 394 946 936 til 474 597 965 i 2025, og 2 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- KISTEFOS AS delte anslagsvis ut 1 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (687,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,4 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1 mrd. kr).
- KISTEFOS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HANSA HOLDCO AS i 2025.
- KISTEFOS AS gikk fra 8,7 % til 0 % av aksjene i SPINCHIP DIAGNOSTICS AS i 2025.
- CANICA AS gikk fra 6,1 % til 0,3 % av aksjene i ENERGEIA AS i 2025.
- CANICA AS gikk fra 5,3 % til 0 % av aksjene i VIXLY AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i OSTOMYCURE AS falt med 14,1 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Antall aksjer i OSTOMYCURE AS økte fra 157 941 757 til 394 946 936 i 2024, og 9 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- KISTEFOS AS delte anslagsvis ut 805,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (490,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (687,4 mill. kr).
- KISTEFOS AS gikk fra 27,8 % til 0 % av aksjene i HJEMMELEGENE AS i 2024.
- KISTEFOS AS gikk fra 16,9 % til 14,7 % av aksjene i ARGEO ASA i 2024.
- KISTEFOS AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i PLATA CAPITAL EUROPE AS i 2024.
- KISTEFOS AS gikk fra 5,6 % til 0 % av aksjene i INSR ASA i 2024.
- Finansinntektene i AS HOLDING steg fra 201,4 mill. kr i 2023 til 794 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- CANICA AS gikk fra 12,9 % til 0 % av aksjene i EAM SOLAR AS i 2024.
- CANICA AS gikk fra 10,2 % til 0 % av aksjene i SPOTLIO AS i 2024.
- CANICA AS gikk fra 7,9 % til 0 % av aksjene i ZELLUNA ASA i 2024.
- CANICA AS gikk fra 6,7 % til 3,5 % av aksjene i SANDWATER FUND I AS i 2024.
- CANICA AS gikk fra 6,4 % til 0 % av aksjene i SATS ASA i 2024.
- Finansinntektene i TVIST 3 AS steg fra 23 mill. kr i 2023 til 212,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: Oslo Universitetssykehus HF
- Eier: Universitetet i Oslo
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.