Anslag · inntektsår 2025
Bacas AS
Org.nr. 984912471 · AS · Ventilasjonsarbeid · Sandefjord
Aksjene i Bacas AS gir de 4 personlige eierne anslagsvis 16 394 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Bacas AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 20,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,6 % av den samme verdien, så avkastningen er 34,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Bacas AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 688 988 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 102 101 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Bacas AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 688 988 kr. Bankinnskuddene økte med 681 883 kr. Det er i snitt tatt ut 2,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 25,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (82 355 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 43 397 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 51 192 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Bacas AS?
Bacas AS eies til slutt av Personlig eier A (37,5 % gjennom Bacas Holding AS → Devina Holding AS), Personlig eier B (37,5 % gjennom Bacas Holding AS → Gile Holding AS), Personlig eier C (18,8 % gjennom Bacas Holding AS → Ysteri Holding AS) og Personlig eier D (6,3 % gjennom Bacas Holding AS → Probas AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Bacas AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Bacas Holding AS → Devina Holding AS | 37,5 % | 2,6 mill. kr | 8 197 kr |
| Personlig eier B gjennom Bacas Holding AS → Gile Holding AS | 37,5 % | 2,6 mill. kr | 8 197 kr |
| Personlig eier C gjennom Bacas Holding AS → Ysteri Holding AS | 18,8 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Bacas Holding AS → Probas AS | 6,3 % | 429 952 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 8,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 16 394 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 51 192 kr
Hendelser i eierkjeden
- BACAS AS delte anslagsvis ut 2,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (7,7 mill. kr).
- BACAS HOLDING AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,2 mill. kr).
- PROBAS AS delte anslagsvis ut 822 000 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,4 mill. kr).
- Finansinntektene i PROBAS AS steg fra 65 497 kr i 2024 til 4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- PROBAS AS gikk fra 25 % til 5 % av aksjene i BACAS HOLDING AS i 2025.
- BACAS AS delte anslagsvis ut 1,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (8,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,5 mill. kr).
- Finansinntektene i BACAS HOLDING AS steg fra 840 000 kr i 2023 til 2,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.