Anslag · inntektsår 2025
Bertel O. Steen Kapital AS
Org.nr. 984907990 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr ellers · Lørenskog
Aksjene i Bertel O. Steen Kapital AS gir de 38 personlige eierne anslagsvis 4,1 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 478 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Bertel O. Steen Kapital AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 240 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 10,4 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Bertel O. Steen Kapital AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 240 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 749,5 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 423,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 50,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (8,4 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 470,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 5,1 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 5,2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Bertel O. Steen Kapital AS?
Bertel O. Steen Kapital AS eies til slutt av Arne Dag Kjeseth (7,3 % gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS og Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Irafas AS), Tom Erik Kjeseth (6,9 % gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS og Bertel O. Steen Holding AS → Tommen AS), Fredrik Horvli Buck (6,9 % gjennom Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS og Bertel O. Steen Holding AS → From MB AS → Fredrik Buck Holding AS), Jacob Andreas Natvig Skolleborg (4,4 % gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS) og Personlig eier A (4,2 % gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Bertel O. Steen Kapital AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Arne Dag Kjeseth gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS; Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Irafas AS. Eier også aksjer i Bergen Arealutvikling AS (33,33 %) | 7,3 % | 35,1 mill. kr | 347 945 kr |
| Tom Erik Kjeseth gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS; Bertel O. Steen Holding AS → Tommen AS. Eier også aksjer i Lionero AS (0,01 %) | 6,9 % | 32,9 mill. kr | 323 909 kr |
| Fredrik Horvli Buck gjennom Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS; Bertel O. Steen Holding AS → From MB AS → Fredrik Buck Holding AS | 6,9 % | 32,9 mill. kr | 323 681 kr |
| Jacob Andreas Natvig Skolleborg gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS. Eier også aksjer i Skolleborg Mølle AS (100 %), Artisane Holding AS (12,5 %), AS Ijati (under 0,01 %) | 4,4 % | 21 mill. kr | 193 068 kr |
| Personlig eier A gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 4,2 % | 20,2 mill. kr | 184 351 kr |
| Personlig eier B gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 4,2 % | 20,2 mill. kr | 184 351 kr |
| Personlig eier C gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Bucks AS; Bertel O. Steen Holding AS → Bucks JB AS | 3,8 % | 18,3 mill. kr | 165 139 kr |
| Personlig eier D gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Bucks AS; Bertel O. Steen Holding AS → Bucks K AS | 3,8 % | 18,3 mill. kr | 165 139 kr |
| Personlig eier E gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Torkap Holding AS → Maema AS; Bertel O. Steen Holding AS → Bmsteen AS | 3,6 % | 17,1 mill. kr | 153 146 kr |
| Personlig eier F gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Torkap Holding AS → Kagge AS; Bertel O. Steen Holding AS → Torkap Holding AS → Mabeni AS; Bertel O. Steen Holding AS → Mabeni AS | 3,4 % | 16,5 mill. kr | 146 998 kr |
| Personlig eier G gjennom Bertel O. Steen Holding AS → Granly AS; Bertel O. Steen Holding AS → Ylnarg AS | 2,8 % | 13,5 mill. kr | 117 717 kr |
| Personlig eier H gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Jah AS | 2,8 % | 13,5 mill. kr | 117 019 kr |
| Personlig eier I gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Jah AS | 2,8 % | 13,5 mill. kr | 117 019 kr |
| Personlig eier J gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Jah AS | 2,8 % | 13,5 mill. kr | 117 019 kr |
| Personlig eier K gjennom Bertel O. Steen Holding AS → AS Ijati; Bertel O. Steen Holding AS → Ina Reff AS | 2,5 % | 11,9 mill. kr | 100 953 kr |
- Verdigrunnlag
- 597,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 478 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 4,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 5,2 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- BERTEL O. STEEN KAPITAL AS delte anslagsvis ut 721,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (171,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (550,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- Innskutt egenkapital i BERTEL O. STEEN KAPITAL AS falt med 31 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i BERTEL O. STEEN KAPITAL AS steg fra 95,2 mill. kr i 2024 til 554,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BERTEL O. STEEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 630 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,6 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,3 mrd. kr).
- AS BEMACS delte anslagsvis ut 35,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (187,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (34,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (186,5 mill. kr).
- Finansinntektene i AS BEMACS steg fra 232 131 kr i 2024 til 35,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- TEKAS AS delte anslagsvis ut 202,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (212,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (36,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (46,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i TEKAS AS økte med 174,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- MAEMA AS delte anslagsvis ut 10,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (173,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (404 080 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (163,8 mill. kr).
- MAEMA AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i TORKAP AS i 2025.
- PEMAKAP AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i TORKAP AS i 2025.
- BERTEL O. STEEN KAPITAL AS delte anslagsvis ut 125 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (209 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (87,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (171,3 mill. kr).
- Finansinntektene i BERTEL O. STEEN KAPITAL AS steg fra 11,5 mill. kr i 2023 til 95,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BERTEL O. STEEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 140 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (169,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,4 mrd. kr).
- Finansinntektene i BERTEL O. STEEN HOLDING AS steg fra 46,6 mill. kr i 2023 til 206,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i MAEMA AS økte med 9,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i PEMAKAP AS økte med 9,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eierandel i: Bosk Medinvest Ii AS
- Eierandel i: Bosk Invest AS
- Eierandel i: Bosk Medinvest i AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.