Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Avantor Sandakerveien 113-119 AS

Org.nr. 984862245 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Oslo

Aksjene i Avantor Sandakerveien 113-119 AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 2,5 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 257,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Avantor Sandakerveien 113-119 AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 42,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 48,4 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Avantor Sandakerveien 113-119 AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 270,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 673 849 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 5,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 102,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Avantor Sandakerveien 113-119 AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 270,7 mill. kr. Den langsiktige gjelden økte med 81,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 336 925 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (4,5 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 475,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 5,2 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 2,8 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Avantor Sandakerveien 113-119 AS?

Avantor Sandakerveien 113-119 AS eies til slutt av Dag Rasmussen (28,3 % gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Rasmussen AS og Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS og Avantor AS → Rasmussengruppen AS), Cathrine Rasmussen (18,4 % gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS og Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Kleppenhus Invest AS), Per Otto Rasmussen Dahl (12,5 % gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Pod Invest AS og Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS og Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS), Anne Dahl (9,5 % gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS og Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS og Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS) og Andreas Rasmussen Olsen (9,3 % gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS og Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS og Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS), og 6 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Avantor Sandakerveien 113-119 AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Dag Rasmussen gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Rasmussen AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS28,3 %72,7 mill. kr761 846 kr
Cathrine Rasmussen gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Kleppenhus Invest AS18,4 %47,3 mill. kr482 256 kr
Per Otto Rasmussen Dahl gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Pod Invest AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS. Eier også aksjer i Emerging Europe Land Development AS (0,06 %), Odfjell SE (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %), Wallenius Wilhelmsen ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %) og 2 andre12,5 %32,2 mill. kr316 440 kr
Anne Dahl gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Gyda Invest AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS9,5 %24,3 mill. kr229 433 kr
Andreas Rasmussen Olsen gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS → Rannfrid Rasmussen Investment AS → Aro Asset Invest AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS9,3 %24 mill. kr225 435 kr
Carl Einar Bonnevie Rasmussen gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Ceboras Invest AS. Eier også aksjer i Nykode Therapeutics ASA (0,04 %), Einar Rasmussen Investment AS (under 0,01 %)8,3 %21,3 mill. kr195 539 kr
Julie Kristine Bonnevie Rasmussen gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → JKBR Invest AS. Eier også aksjer i Remarkable Employee Share Holding i AS (0,14 %), Einar Rasmussen Investment AS (under 0,01 %), Nykode Therapeutics ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %) og 3 andre8,3 %21,3 mill. kr195 539 kr
Personlig eier A gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Mestermø Invest AS3,2 %8,3 mill. kr64 990 kr
Personlig eier B gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS0,7 %1,9 mill. kr1 623 kr
Personlig eier C gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS; Avantor AS → Rasmussengruppen AS0,7 %1,9 mill. kr1 623 kr
Personlig eier D gjennom Avantor AS → Rasmussengruppen AS → Einar Rasmussen Investment AS0,7 %1,9 mill. kr1 316 kr
Verdigrunnlag
321,6 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
257,3 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
2,5 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
2,8 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 28,6 % til 0 % av aksjene i ONNA GREENS AS i 2025.
  • RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 11,7 % til 4,7 % av aksjene i B2 IMPACT ASA i 2025.
  • RASMUSSEN AS delte anslagsvis ut 2,5 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (−661 378 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,6 mrd. kr).
  • KLEPPENHUS INVEST AS delte anslagsvis ut 2,2 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,5 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,3 mrd. kr).
  • CEBORAS INVEST AS delte anslagsvis ut 1,1 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (389 253 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,2 mrd. kr).
  • RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 10,7 % til 0 % av aksjene i NEKKAR ASA i 2024.
  • RASMUSSENGRUPPEN AS gikk fra 9 % til 0 % av aksjene i ODA GROUP HOLDING AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.