Anslag · inntektsår 2025
Proventus AS
Org.nr. 984794452 · AS · Dataprogrammeringstjenester · Oslo
Aksjene i Proventus AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Proventus AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −25,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,4 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Proventus AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −1,9 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (953 335 kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 55 162 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Proventus AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 1,2 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 27 831 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 20 300 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 17 300 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Proventus AS?
Proventus AS eies til slutt av Personlig eier A (40,2 % gjennom Incepto AS → Stavelin Holding AS), Personlig eier B (20,7 % gjennom Incepto AS → Nydalen Venture AS), Holdinginvest AS (6,5 %), Personlig eier C (6,5 % gjennom Ventos AS) og Personlig eier D (6 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Proventus AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Incepto AS → Stavelin Holding AS | 40,2 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Incepto AS → Nydalen Venture AS | 20,7 % | 722 762 kr | 0 kr |
| Holdinginvest AS | 6,5 % | 225 912 kr | – |
| Personlig eier C gjennom Ventos AS | 6,5 % | 225 912 kr | 0 kr |
| Personlig eier D | 6 % | 208 138 kr | 0 kr |
| Personlig eier E | 5,8 % | 203 108 kr | 0 kr |
| Personlig eier F | 3,2 % | 111 448 kr | 0 kr |
| Personlig eier G | 3,2 % | 111 065 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Ole Gulbrandsen Industridesign AS | 3 % | 104 945 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Svelle AS | 1,8 % | 63 870 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Longhill Software AS | 1,6 % | 56 007 kr | 0 kr |
| Personlig eier K | 0,4 % | 14 924 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Edbo AS | 0,3 % | 9 410 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Edbo AS | 0,3 % | 9 410 kr | 0 kr |
| Personlig eier N | 0,2 % | 7 967 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 4,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3,5 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 17 300 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i PROVENTUS AS økte med 953 335 kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i PROVENTUS AS økte fra 366 377 til 404 434 i 2025, og 10 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- INCEPTO AS gikk fra 86,1 % til 0 % av aksjene i NYDALEN VENTURE AS i 2025.
- STAVELIN HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (11,9 mill. kr).
- Finansinntektene i STAVELIN HOLDING AS steg fra 762 322 kr i 2024 til 3,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- STAVELIN HOLDING AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i NYDALEN VENTURE AS i 2025.
- SVELLE AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i TIDI AS i 2025.
- STAVELIN HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (13,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−218 854 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (11,5 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i NYDALEN VENTURE AS økte med 1,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- NYDALEN VENTURE AS gikk fra 7,2 % til 0 % av aksjene i RAM PENETRACE AS i 2024.
- VENTOS AS delte anslagsvis ut 1,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,6 mill. kr).
- SVELLE AS delte anslagsvis ut 4,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (225 883 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,3 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Holdinginvest AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.