Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Tømrermester Arnstein Sørgård AS

Org.nr. 984686773 · AS · Oppføring av bygninger · Trondheim

Aksjene i Tømrermester Arnstein Sørgård AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 25 082 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Tømrermester Arnstein Sørgård AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 45,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,64 % av den samme verdien, så avkastningen er 70,9 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Tømrermester Arnstein Sørgård AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 1,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 10 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 162 340 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 429 390 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Tømrermester Arnstein Sørgård AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 634 786 kr. Det er i snitt tatt ut 5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 44,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (111 519 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 11,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 100 098 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 69 320 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Tømrermester Arnstein Sørgård AS?

Tømrermester Arnstein Sørgård AS eies til slutt av Personlig eier A (32 % gjennom Tas Entreprenør AS → Mort1 Lars1 Holding AS), Personlig eier B (32 % gjennom Tas Entreprenør AS → Rognmo Holding AS), Personlig eier C (25,6 % gjennom Tas Entreprenør AS → Arnstein's Eiendomsservice AS), Personlig eier D (3,2 % gjennom Tas Entreprenør AS → Arnstein's Eiendomsservice AS → Aisee Holding AS) og Personlig eier E (3,2 % gjennom Tas Entreprenør AS → Arnstein's Eiendomsservice AS → Eskils Holding AS), og 2 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Tømrermester Arnstein Sørgård AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Tas Entreprenør AS → Mort1 Lars1 Holding AS32 %2,8 mill. kr10 215 kr
Personlig eier B gjennom Tas Entreprenør AS → Rognmo Holding AS32 %2,8 mill. kr10 215 kr
Personlig eier C gjennom Tas Entreprenør AS → Arnstein's Eiendomsservice AS25,6 %2,2 mill. kr4 652 kr
Personlig eier D gjennom Tas Entreprenør AS → Arnstein's Eiendomsservice AS → Aisee Holding AS3,2 %278 145 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Tas Entreprenør AS → Arnstein's Eiendomsservice AS → Eskils Holding AS3,2 %278 145 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Midtlyng Holding AS2 %173 841 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Roblu Holding AS2 %173 841 kr0 kr
Verdigrunnlag
10,9 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
8,7 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
25 082 kr
Formuesskatt om én person eide alt
69 320 kr

Hendelser i eierkjeden

  • ERIK HØILAND gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i TØMRERMESTER ARNSTEIN SØRGÅRD AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • TAS ENTREPRENØR AS delte anslagsvis ut 6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (22,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (18,5 mill. kr).
  • ARNSTEIN'S EIENDOMSSERVICE AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i ÅRVOLLVEIEN HOLDING AS i 2025.
  • MORT1 LARS1 HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,7 mill. kr).
  • TØMRERMESTER ARNSTEIN SØRGÅRD AS delte anslagsvis ut 10 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (12,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (7,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,9 mill. kr).
  • TAS ENTREPRENØR AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (14,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (11,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (22,1 mill. kr).
  • ARNSTEIN'S EIENDOMSSERVICE AS gikk fra 34 % til 32 % av aksjene i TAS ENTREPRENØR AS i 2024.
  • ARNSTEIN'S EIENDOMSSERVICE AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i UTSIKT UTVIKLING AS i 2024.
  • MORT1 LARS1 HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,8 mill. kr).
  • Finansinntektene i MORT1 LARS1 HOLDING AS steg fra 0 kr i 2023 til 1,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Finansinntektene i ROGNMO HOLDING AS steg fra 15 529 kr i 2023 til 2,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • ROGNMO HOLDING AS gikk fra 34 % til 32 % av aksjene i TAS ENTREPRENØR AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.