Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Skala Robotech AS

Org.nr. 984461577 · AS · Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted · Lier

Aksjene i Skala Robotech AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 6 826 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Skala Robotech AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 8,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,6 % av den samme verdien, så avkastningen er 14,4 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Skala Robotech AS?

Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 ble 431 101 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 51 114 kr i inntektsåret 2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 163 129 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Skala Robotech AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 467 869 kr. Bankinnskuddene økte med 203 284 kr og den langsiktige gjelden økte med 931 845 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 82 230 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 7,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 53 163 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 51 114 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Skala Robotech AS?

Skala Robotech AS eies til slutt av Rune Steve Hardersen (31,7 % gjennom Vengetind AS → RSH AS), Steinar Baard Spydevold (29,4 % gjennom Vengetind AS → Sbas AS), Øyvind Johannes Holtedahl (9,5 % gjennom Vengetind AS → Mantech AS), Hans Anders Nording (9,1 % gjennom Vengetind AS → Havstein AS → Staka Invest AS og Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Staka Invest AS) og Bjørn Kulseth Mjaaseth (8,1 % gjennom Vengetind AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Skala Robotech AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Rune Steve Hardersen gjennom Vengetind AS → RSH AS31,7 %2,2 mill. kr4 212 kr
Steinar Baard Spydevold gjennom Vengetind AS → Sbas AS. Eier også aksjer i Storebrand ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Protector Forsikring ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) og 1 andre29,4 %2 mill. kr2 614 kr
Øyvind Johannes Holtedahl gjennom Vengetind AS → Mantech AS. Eier også aksjer i NRC Group ASA (under 0,01 %)9,5 %650 736 kr0 kr
Hans Anders Nording gjennom Vengetind AS → Havstein AS → Staka Invest AS; Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Staka Invest AS9,1 %623 180 kr0 kr
Bjørn Kulseth Mjaaseth gjennom Vengetind AS. Eier også aksjer i Glittertind Infra AS (100 %)8,1 %553 148 kr0 kr
Atle Bergill gjennom Atle Bergill AS. Eier også aksjer i Akastor ASA (under 0,01 %), Aker Solutions ASA (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %)4,8 %329 329 kr0 kr
Bent Kristoffer Kløvstad1,5 %103 249 kr0 kr
Jørgen Wilthil1,5 %103 249 kr0 kr
Robin Åshammer1,5 %103 249 kr0 kr
Marius Andreassen Hansen gjennom Vengetind AS → Havstein AS → 1473 Invest AS; Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → 1473 Invest AS1,2 %79 103 kr0 kr
Erlend Østerås gjennom Vengetind AS → Havstein AS → Østerås Holding AS; Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Østerås Holding AS1,2 %79 103 kr0 kr
Eva Gjørtz Birkevold gjennom Krobein Invest AS0,3 %22 252 kr0 kr
Thorbjørn Vestnes Krogen gjennom Krobein Invest AS0,3 %22 252 kr0 kr
Verdigrunnlag
8,6 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
6,9 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
51 114 kr

Hendelser i eierkjeden

  • VENGETIND ELEVATE AS gikk fra 95,5 % til 0 % av aksjene i SKALA ROBOTECH AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • VENGETIND AS delte anslagsvis ut 3,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−1,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i VENGETIND AS økte med 28,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • RSH AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (16,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (23,9 mill. kr).
  • Finansinntektene i RSH AS steg fra 1,9 mill. kr i 2024 til 14,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • RSH AS gikk fra 24,9 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
  • Finansinntektene i SBAS AS steg fra 476 557 kr i 2024 til 4,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SBAS AS gikk fra 12,5 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i HAVSTEIN AS økte med 5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i HAVSTEIN AS steg fra 256 kr i 2024 til 2,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • HAVSTEIN AS gikk fra 8,3 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
  • Finansinntektene i ATLE BERGILL AS steg fra 32 934 kr i 2024 til 1,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • ATLE BERGILL AS gikk fra 7,8 % til 0 % av aksjene i VENGETIND AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i VENGETIND AS økte med 15,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • RSH AS delte anslagsvis ut 750 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (7,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,6 mill. kr).
  • RSH AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i VENGETIND AS i 2024.
  • RSH AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i VENGETIND ELEVATE AS i 2024.
  • SBAS AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i VENGETIND ELEVATE AS i 2024.
  • MANTECH AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,8 mill. kr).
  • ATLE BERGILL AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VENGETIND ELEVATE AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.