Anslag · inntektsår 2025
Berge Sag og Trelast AS
Org.nr. 984046022 · AS · Oppføring av bygninger · Vindafjord
Aksjene i Berge Sag og Trelast AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 289 043 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 49,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Berge Sag og Trelast AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 6,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,82 % av den samme verdien, så avkastningen er 7,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Berge Sag og Trelast AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −638 341 kr, mest med nye penger fra eierne (6,4 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 945 243 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Berge Sag og Trelast AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 638 341 kr. Bankinnskuddene økte med 33 855 kr og den langsiktige gjelden økte med 4,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 7,2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 8,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (808 919 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 43,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 433 301 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 502 824 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Berge Sag og Trelast AS?
Berge Sag og Trelast AS eies til slutt av Personlig eier A (17,2 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS og Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS), Personlig eier B (13,3 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Personlig eier C (13,3 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Personlig eier D (11,6 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS) og Personlig eier E (11,6 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Berge Sag og Trelast AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS; Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS | 17,2 % | 8,5 mill. kr | 67 180 kr |
| Personlig eier B gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS | 13,3 % | 6,6 mill. kr | 47 999 kr |
| Personlig eier C gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS | 13,3 % | 6,6 mill. kr | 47 999 kr |
| Personlig eier D gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS | 11,6 % | 5,7 mill. kr | 39 488 kr |
| Personlig eier E gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS | 11,6 % | 5,7 mill. kr | 39 420 kr |
| Personlig eier F gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → E. B. Invest AS | 6 % | 2,9 mill. kr | 11 815 kr |
| Personlig eier G gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → G. O. Elvebakken-Invest AS | 6 % | 2,9 mill. kr | 11 714 kr |
| Personlig eier H gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Geotoppen 2 Invest AS | 6 % | 2,9 mill. kr | 11 714 kr |
| Personlig eier I gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Hatlelid AS | 6 % | 2,9 mill. kr | 11 714 kr |
| Personlig eier J gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS | 3 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS | 3 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS | 2,6 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 61,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 49,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 289 043 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 502 824 kr
Hendelser i eierkjeden
- BERGE SAG OG TRELAST AS delte anslagsvis ut 14,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (43,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (35,8 mill. kr).
- BERGE SAG GRUPPEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (88,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (88,6 mill. kr).
- MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,6 mill. kr).
- PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 1,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (21,9 mill. kr).
- LGB INVEST AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (648 993 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,4 mill. kr).
- LILLBE INVEST AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (680 404 kr) pluss årsresultatet 2025 (493 981 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (174 385 kr).
- Innskutt egenkapital i BERGE SAG OG TRELAST AS økte med 6,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- BERGE SAG GRUPPEN AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i ROA TOMTESELSKAP AS i 2024.
- MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 900 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr).
- PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 2,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (22 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.