Anslag · inntektsår 2025
Rørosmeieriet AS
Org.nr. 983973736 · AS · Produksjon av meierivarer · Røros
Aksjene i Rørosmeieriet AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 218 793 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 58 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Rørosmeieriet AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 44,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, så avkastningen er 54,2 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Rørosmeieriet AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 7,4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 60 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 2,8 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Rørosmeieriet AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 7,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 26 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 30 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 31,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (965 233 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 68,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 709 750 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 599 989 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Rørosmeieriet AS?
Rørosmeieriet AS eies til slutt av Gustav Magnar Witzøe (27,1 % gjennom R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Bjørn Margido Wiggen (11,5 % gjennom R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS), Varig Orkla Forsikring Gjensidig (8,7 % gjennom R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS), Jan Trygve Håbrekke (7,1 % gjennom R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS) og Kjell Anders Sandkjernan (4,1 % gjennom R-M Holding AS → Økomat Røros AS og R-M Holding AS → Økomat Røros AS → Sandkjernan Utbygging AS og R-M Holding AS → Sandkjernan Utbygging AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Rørosmeieriet AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Gustav Magnar Witzøe gjennom R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS. Eier også aksjer i Fjord Marin Holding AS (97 %) | 27,1 % | 15,7 mill. kr | 139 603 kr |
| Bjørn Margido Wiggen gjennom R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS. Eier også aksjer i DNB Private Equity i AS (1,25 %), Norbit ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) og 10 andre | 11,5 % | 6,7 mill. kr | 49 266 kr |
| Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS | 8,7 % | 5,1 mill. kr | – |
| Jan Trygve Håbrekke gjennom R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS | 7,1 % | 4,1 mill. kr | 23 467 kr |
| Kjell Anders Sandkjernan gjennom R-M Holding AS → Økomat Røros AS; R-M Holding AS → Økomat Røros AS → Sandkjernan Utbygging AS; R-M Holding AS → Sandkjernan Utbygging AS. Eier også aksjer i Røros Slakteri AS (0,17 %), Ren Røros AS (0,02 %) | 4,1 % | 2,4 mill. kr | 6 457 kr |
| Trond Vilhelm Lund gjennom R-M Holding AS → Troran AS; Trovil AS | 2,9 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Randi Leinan Lund gjennom R-M Holding AS → Troran AS | 2,4 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Ivar Arnesen gjennom R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS | 1,4 % | 783 955 kr | 0 kr |
| Dag Ådne Langen Sandbakken gjennom R-M Holding AS → Condestra Norge AS. Eier også aksjer i Vestre Røed Vann- og Avløpsselskap AS (2,38 %), AS Fæmund (0,41 %), Røros Golfpark AS (0,17 %), Ren Røros AS (0,02 %) | 1,3 % | 735 483 kr | 0 kr |
| Eline Synneva Lorentzen Ingstad gjennom R-M Holding AS → Stratel AS → Solvell AS. Eier også aksjer i Storebrand ASA (under 0,01 %), Huddly AS (under 0,01 %) | 1,2 % | 707 196 kr | 0 kr |
| Erik Mathias Bjercke Lorentzen gjennom R-M Holding AS → Stratel AS → Solvell AS. Eier også aksjer i Oddevann AS (100 %) | 1,2 % | 707 196 kr | 0 kr |
| Johanne Therese Lorentzen gjennom R-M Holding AS → Stratel AS → Solvell AS | 1,2 % | 707 196 kr | 0 kr |
| Thea Kristine Lorentzen Lillevik gjennom R-M Holding AS → Stratel AS → Solvell AS | 1,2 % | 707 196 kr | 0 kr |
| Rune Stokke gjennom R-M Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS. Eier også aksjer i Salig AS (0,96 %), Deepx Health AS (under 0,01 %) | 1,1 % | 664 496 kr | 0 kr |
| Arnt Langen gjennom R-M Holding AS → Arnt Langen Holding AS. Eier også aksjer i Ren Røros AS (0,03 %) | 1 % | 565 757 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 72,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 58 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 599 989 kr
Hendelser i eierkjeden
- RØROSMEIERIET AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (47,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (52,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (60,3 mill. kr).
- R-M HOLDING AS delte anslagsvis ut 39 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (39 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- Innskutt egenkapital i R-M HOLDING AS falt med 61 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i CRAYON GROUP HOLDING AS i 2025.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 1,3 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,6 mrd. kr).
- KVARV AS delte anslagsvis ut 199,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,2 mrd. kr).
- RØROSMEIERIET AS delte anslagsvis ut 20 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (52,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (14,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (47,6 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i R-M HOLDING AS falt med 5,1 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS delte anslagsvis ut 600 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (601,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS gikk fra 5,9 % til 0 % av aksjene i COLUMBI SALMON AS i 2024.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 723,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr).
- KVARV AS delte anslagsvis ut 1 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,6 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (704,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,3 mrd. kr).
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.