Anslag · inntektsår 2025
Vedal Entreprenør AS
Org.nr. 983797652 · AS · Oppføring av bygninger · Oslo
Aksjene i Vedal Entreprenør AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 136,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Vedal Entreprenør AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 49 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 57,1 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Vedal Entreprenør AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 18,2 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Vedal Entreprenør AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 18,2 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 12,8 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 7,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 93,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 39,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2,4 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 123,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1,5 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Vedal Entreprenør AS?
Vedal Entreprenør AS eies til slutt av Anders Vedal (45,5 % gjennom Vedal AS → Vedal Gruppen AS → Fastlight AS), Ole Kristoffer Vedal (45,5 % gjennom Vedal AS → Vedal Gruppen AS → Plus Invest AS), Anne-Marie Vedal (1,9 % gjennom Vedal AS → A & E Invest AS), Reidar Christoffer Bjørnsen Wulfsberg (0,2 % gjennom Vedal AS) og Pål Egil Rønn (0,2 % gjennom Vedal AS → Selskapet G35 AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vedal Entreprenør AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Anders Vedal gjennom Vedal AS → Vedal Gruppen AS → Fastlight AS | 45,5 % | 62,3 mill. kr | 647 214 kr |
| Ole Kristoffer Vedal gjennom Vedal AS → Vedal Gruppen AS → Plus Invest AS | 45,5 % | 62,3 mill. kr | 647 214 kr |
| Anne-Marie Vedal gjennom Vedal AS → A & E Invest AS. Eier også aksjer i Storebrand ASA (under 0,01 %) | 1,9 % | 2,6 mill. kr | 8 366 kr |
| Reidar Christoffer Bjørnsen Wulfsberg gjennom Vedal AS. Eier også aksjer i Wulfsberg Utvikling AS (50 %), RWH AS (19,96 %) | 0,2 % | 244 461 kr | 0 kr |
| Pål Egil Rønn gjennom Vedal AS → Selskapet G35 AS. Eier også aksjer i Gålå Eiendom AS (100 %), Af Gruppen ASA (0,19 %), Bouvet ASA (0,06 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) | 0,2 % | 243 124 kr | 0 kr |
| Pål-Magnus Hjertaas Hem gjennom Vedal AS → Helseth Hem Invest AS. Eier også aksjer i Storebrand ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 0,2 % | 228 933 kr | 0 kr |
| Egil Andre Mortensen gjennom Vedal AS → Eamo Eiendom AS | 0,2 % | 209 614 kr | 0 kr |
| Ola Kristian Thon gjennom Vedal AS | 0,1 % | 202 512 kr | 0 kr |
| Jørn Høiback gjennom Vedal AS → Bubekk AS. Eier også aksjer i Rec Silicon Holdings AS (under 0,01 %) | 0,1 % | 198 942 kr | 0 kr |
| Johan Paulsen gjennom Vedal AS. Eier også aksjer i Oncoinvent ASA (under 0,01 %) | 0,1 % | 184 842 kr | 0 kr |
| Per Anders Palm gjennom Vedal AS | 0,1 % | 184 414 kr | 0 kr |
| Geir Kåre Taklo gjennom Vedal AS | 0,1 % | 175 222 kr | 0 kr |
| Ola Marvik gjennom Vedal AS. Eier også aksjer i Mowi ASA (under 0,01 %) | 0,1 % | 174 858 kr | 0 kr |
| Torleif Limseth gjennom Vedal AS | 0,1 % | 171 197 kr | 0 kr |
| Kristin Slapgård Toftdahl gjennom Vedal AS | 0,1 % | 163 718 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 171,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 136,9 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,5 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- VEDAL ENTREPRENØR AS delte anslagsvis ut 91,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (167,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (74,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (151,2 mill. kr).
- VEDAL AS delte anslagsvis ut 91,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (59,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (94,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (62,5 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i VEDAL AS økte med 11,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- VEDAL GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (142,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (49,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (151,9 mill. kr).
- FASTLIGHT AS delte anslagsvis ut 30 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (154,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (24,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (148,3 mill. kr).
- PLUS INVEST AS delte anslagsvis ut 25 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (83,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (21,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (79,8 mill. kr).
- A & E INVEST AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (26,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (26,3 mill. kr).
- VEDAL ENTREPRENØR AS delte anslagsvis ut 95,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (169,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (93,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (167,8 mill. kr).
- VEDAL AS delte anslagsvis ut 92,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (51,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (100,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (59,7 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i VEDAL AS økte med 37,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- VEDAL GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (134,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (47,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (142,1 mill. kr).
- FASTLIGHT AS delte anslagsvis ut 35 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (164,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (24,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (154,1 mill. kr).
- PLUS INVEST AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (101,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (21,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (83,2 mill. kr).
- A & E INVEST AS delte anslagsvis ut 4,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (27,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (26,1 mill. kr).
- Finansinntektene i SELSKAPET G35 AS steg fra 2,5 mill. kr i 2023 til 12,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.