Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Meldal Miljøanlegg AS

Org.nr. 983089887 · AS · Drift av deponi og permanent lagring av avfall · Orkland

Om én person eide hele Meldal Miljøanlegg AS, ville aksjene gitt anslagsvis 170 834 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 18,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Meldal Miljøanlegg AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 9,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,73 % av den samme verdien, så avkastningen er 12,6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Meldal Miljøanlegg AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 2,1 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 331 251 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 790 987 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Meldal Miljøanlegg AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 369 512 kr. Det er i snitt tatt ut 1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 3,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (274 829 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 19,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 175 140 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 170 834 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Meldal Miljøanlegg AS?

Meldal Miljøanlegg AS eies til slutt av Orkland Kommune (42,6 %), Trondheim Kommune (32 % gjennom Retura TRV AS), Remidt Iks (6,8 % gjennom Remidt Næring AS), Skaun Kommune (3,9 % gjennom Remidt Næring AS) og Surnadal Kommune (2,8 % gjennom Remidt Næring AS), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Meldal Miljøanlegg AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Orkland Kommune42,6 %8 mill. kr–
Trondheim Kommune gjennom Retura TRV AS32 %6 mill. kr–
Remidt Iks gjennom Remidt Næring AS6,8 %1,3 mill. kr–
Skaun Kommune gjennom Remidt Næring AS3,9 %738 522 kr–
Surnadal Kommune gjennom Remidt Næring AS2,8 %532 134 kr–
Frøya Kommune gjennom Remidt Næring AS2,4 %454 428 kr–
Hitra Kommune gjennom Remidt Næring AS2,4 %448 833 kr–
Heim Kommune gjennom Remidt Næring AS2,2 %410 290 kr–
Melhus Kommune gjennom Remidt Næring AS1,8 %343 773 kr–
Rennebu Kommune gjennom Remidt Næring AS1,2 %224 416 kr–
Rindal Kommune gjennom Remidt Næring AS1 %182 144 kr–
Midtre Gauldal Kommune gjennom Remidt Næring AS0,4 %72 112 kr–
Kristiansund Kommune gjennom Remidt Næring AS0,2 %41 029 kr–
Sunndal Kommune gjennom Remidt Næring AS0,1 %23 001 kr–
Verdigrunnlag
23,6 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
18,8 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
170 834 kr

Hendelser i eierkjeden

  • REMIDT NÆRING AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (26,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (5,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (30,4 mill. kr).
  • MELDAL MILJØANLEGG AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (21,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr).
  • REMIDT NÆRING AS delte anslagsvis ut 2,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (23,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (6,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (26,9 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i REMIDT NÆRING AS økte med 4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • REMIDT NÆRING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i REIT AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.