Anslag · inntektsår 2025
Steen-Hansen AS
Org.nr. 982775337 · AS · Produksjon av maling, lakk og lignende ytterbelegg, trykkfarger og tetningsmidler · Bergen
Aksjene i Steen-Hansen AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 102 652 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 77,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Steen-Hansen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 18,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, så avkastningen er 22,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Steen-Hansen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 13,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 20,7 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,5 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 5,3 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Steen-Hansen AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 13,9 mill. kr. Den langsiktige gjelden ble betalt ned med 6,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 10,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 7,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,3 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 79,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 835 095 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 818 500 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Steen-Hansen AS?
Steen-Hansen AS eies til slutt av Accent Equity 2017 AB (78,5 % gjennom Steen-Hansen Group AS), Ulrik Ulriksen (8,4 % gjennom Steen-Hansen Group AS → Key Connect AS), Svein Ove Rabben (7,3 % gjennom Steen-Hansen Group AS → Jarax Invest AS), John Børge Skomsøy (4,4 % gjennom Steen-Hansen Group AS → Skomsøy Invest AS) og Stig Bjarte Fagerlid (0,7 % gjennom Steen-Hansen Group AS → MMF Invest AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Steen-Hansen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Accent Equity 2017 AB gjennom Steen-Hansen Group AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 78,5 % | 61,2 mill. kr | – |
| Ulrik Ulriksen gjennom Steen-Hansen Group AS → Key Connect AS | 8,4 % | 6,5 mill. kr | 47 443 kr |
| Svein Ove Rabben gjennom Steen-Hansen Group AS → Jarax Invest AS | 7,3 % | 5,7 mill. kr | 38 906 kr |
| John Børge Skomsøy gjennom Steen-Hansen Group AS → Skomsøy Invest AS. Eier også aksjer i Hjelmås Handelslag LL (0,15 %) | 4,4 % | 3,4 mill. kr | 16 303 kr |
| Stig Bjarte Fagerlid gjennom Steen-Hansen Group AS → MMF Invest AS | 0,7 % | 545 684 kr | 0 kr |
| Alexander Frøyseth gjennom Steen-Hansen Group AS → Frøyseth AS | 0,6 % | 448 925 kr | 0 kr |
| Ingar Fiskerstrand gjennom Steen-Hansen Group AS. Eier også aksjer i Essb AS (3,48 %), Hexagon Composites ASA (0,07 %) | 0,1 % | 107 431 kr | 0 kr |
| Yessica Villegas Guzman gjennom Steen-Hansen Group AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,1 % | 89 865 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 97,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 77,9 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 818 500 kr
Hendelser i eierkjeden
- STEEN-HANSEN AS delte anslagsvis ut 6,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (91,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (8,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (93,3 mill. kr).
- SKOMSØY INVEST AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (12,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−41 968 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,6 mill. kr).
- STEEN-HANSEN AS delte anslagsvis ut 14,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (79,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (26 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (91,1 mill. kr).
- KEY CONNECT AS gikk fra 3,2 % til 0 % av aksjene i UTROR AS i 2024.
- JARAX INVEST AS delte anslagsvis ut 7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (23,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (17,9 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.