Anslag · inntektsår 2025
Strongpoint ASA
Org.nr. 982769221 · ASA · Engroshandel med informasjons- og kommunikasjonsteknologiutstyr · Oslo
Aksjene i Strongpoint ASA gir de 12 personlige eierne anslagsvis 928 643 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 360,9 mill. kr, regnet fra børsverdien 30.12.2025.
Tjener Strongpoint ASA mer enn formuesskatten?
Aksjekursen har endret seg med −13,2 % i året i snitt i 2025–2024, uten utbytte. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hvordan har det gått med Strongpoint ASA?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 31,6 mill. kr. Den langsiktige gjelden økte med 100 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 6,3 mill. kr i året.
Hvem eier Strongpoint ASA?
Strongpoint ASA eies til slutt av Nordnet Bank AB (6 %), Erik Skår Schumann (5,9 % gjennom Muen Invest AS og direkte), Tommy Hatteland (5,5 % gjennom Tohatt AS og Jakob Hatteland Holding AS → Tohatt AS), Avanza Bank AB (2,9 %) og Jan Ring (2,8 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Strongpoint ASA?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Nordnet Bank AB | 6 % | 21,6 mill. kr | – |
| Erik Skår Schumann gjennom Muen Invest AS; direkte. Eier også aksjer i Norlys Eiendommer AS (55 %), Goodtech ASA (0,16 %), Tekna Holding ASA (0,04 %), Hexagon Composites ASA (0,03 %), Airthings AS (under 0,01 %) og 3 andre | 5,9 % | 21,1 mill. kr | 194 105 kr |
| Tommy Hatteland gjennom Tohatt AS; Jakob Hatteland Holding AS → Tohatt AS | 5,5 % | 19,7 mill. kr | 179 176 kr |
| Avanza Bank AB | 2,9 % | 10,4 mill. kr | – |
| Jan Ring | 2,8 % | 10 mill. kr | 82 647 kr |
| Petter Bjerke Taraldset gjennom Verdadero AS; direkte | 2,7 % | 9,7 mill. kr | 79 254 kr |
| Euroclear Bank S.A./N.V. | 2,4 % | 8,6 mill. kr | – |
| Kim Wahl gjennom Strømstangen AS → Ceki AS. Eier også aksjer i Vema Iii AS (10,77 %), Gumøy Golf AS (0,85 %), Esw Invest AS (0,36 %), VSW Kapital AS (0,36 %), JSW Invest AS (0,36 %) og 2 andre | 2,2 % | 8 mill. kr | 62 628 kr |
| Einar Stoltenberg Wahl gjennom Strømstangen AS → Esw Invest AS. Eier også aksjer i Menon Economics AS (0,27 %), DNO ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 2,2 % | 7,9 mill. kr | 61 073 kr |
| Julie Stoltenberg Wahl gjennom Strømstangen AS → JSW Invest AS. Eier også aksjer i Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) | 2,2 % | 7,9 mill. kr | 61 073 kr |
| Vincent Stoltenberg Wahl gjennom Strømstangen AS → VSW Kapital AS. Eier også aksjer i VSW AS (100 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) | 2,2 % | 7,9 mill. kr | 61 073 kr |
| Tor Colka Evensen. Eier også aksjer i Kvidul AS (0,17 %), Voim ASA (0,04 %) | 1,6 % | 5,8 mill. kr | 40 880 kr |
| Øystein Hatteland gjennom Jakob Hatteland Holding AS → Øyhatt AS; Øyhatt AS | 1,6 % | 5,8 mill. kr | 40 347 kr |
| Jørgen Waaler gjennom Waaler AS. Eier også aksjer i Next Retail Solutions AS (12 %), Meieributikken Lunner AS (4,08 %) | 1,5 % | 5,2 mill. kr | 34 806 kr |
| Stein Johansen. Eier også aksjer i Hjalmar Invest AS (33,33 %), Hjalmar AS (33,33 %) | 1,4 % | 4,9 mill. kr | 31 581 kr |
- Verdigrunnlag
- 451,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 360,9 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 3,9 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i STRONGPOINT ASA steg fra 2,7 mill. kr i 2024 til 44,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BANK PICTET & CIE (EUROPE) AG gikk fra 4,4 % til 0 % av aksjene i STRONGPOINT ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- JAHATT AS gikk fra 2,4 % til 0 % av aksjene i STRONGPOINT ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HSBC BANK PLC gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i STRONGPOINT ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- BANQUE PICTET & CIE SA gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i STRONGPOINT ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- MUEN INVEST AS gikk fra 3,1 % til 0,1 % av aksjene i GOODTECH ASA i 2025.
- Innskutt egenkapital i SOLE ACTIVE AS økte med 1,5 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SOLE ACTIVE AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i SATS ASA i 2025.
- SOLE KAPITAL AS delte anslagsvis ut 329,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,5 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4 mrd. kr).
- Finansinntektene i SOLE KAPITAL AS steg fra 28,1 mill. kr i 2024 til 2,8 mrd. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SOLE KAPITAL AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i ASPELIN EIENDOM HOLDING AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i JAKOB HATTELAND HOLDING AS falt med 4,2 mrd. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 94 % til 49 % av aksjene i YDRA AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 70 % til 49 % av aksjene i EMP SECURE HOLDING AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 69,8 % til 0 % av aksjene i NORSPAN LNG 16 AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i PRIMA BLUE AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 44,1 % til 0 % av aksjene i GLOBAL HEALTH TECHNOLOGY AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 42,9 % til 0 % av aksjene i MS SOLUTIONS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 33,1 % til 0 % av aksjene i NORDSJØ AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 28,3 % til 3,1 % av aksjene i PRIME PROPERTY KROATIA I AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 24,9 % til 0 % av aksjene i BYPASS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 21 % til 0 % av aksjene i HARALDSON AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 15,2 % til 0 % av aksjene i BUE SALMON AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 13,1 % til 0 % av aksjene i PHARMASUM THERAPEUTICS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 10,7 % til 0 % av aksjene i AQUA ROBOTICS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 10,2 % til 0 % av aksjene i DELE HEALTH TECH AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 9,6 % til 0 % av aksjene i SAFE4 SECURITY GROUP AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 9,4 % til 0 % av aksjene i KEEP-IT TECHNOLOGIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 9,3 % til 0 % av aksjene i ABLY MEDICAL AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 8,3 % til 0 % av aksjene i CHILIMOBIL AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i RIMFROST TECHNOLOGIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i RIMFROST HOLDING AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i BIOSENSE LABORATORIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 6,8 % til 0 % av aksjene i SEID AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 6 % til 0 % av aksjene i ALGINOR ASA i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i RENSEFISKGRUPPEN AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,7 % til 0 % av aksjene i NORDIC AQUAFARMS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,3 % til 0 % av aksjene i BELSHIPS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,2 % til 0 % av aksjene i SAGA ROBOTICS AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,7 % til 0 % av aksjene i WENN ASA i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,6 % til 0 % av aksjene i AMICOAT AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i TOMOHARU AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,2 % til 0,4 % av aksjene i AXTER AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i RUBBER INNOVATION HOLDING AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i ANZYZ TECHNOLOGIES AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i BM AQUACULTURE AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i NORDIC CORPORATE BANK ASA i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i ECOFISK AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 1,9 % til 0 % av aksjene i REINVESTMENTCO AS i 2025.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i WILSON ASA i 2025.
- V. EIENDOM HOLDING AS gikk fra 4,2 % til 0 % av aksjene i STRONGPOINT ASA i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HSBC BANK PLC gikk fra 3,4 % til 1,6 % av aksjene i STRONGPOINT ASA i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HAUSTA INVESTOR AS gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i STRONGPOINT ASA i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- SKANDINAVISKA ENSKILDA BANKEN AB gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i STRONGPOINT ASA i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- STRØMSTANGEN AS gikk fra 10,8 % til 1,1 % av aksjene i FLEKS HOLDING AS i 2024.
- MUEN INVEST AS gikk fra 7,7 % til 0 % av aksjene i FABRIZIA AS i 2024.
- MUEN INVEST AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i SPOTLIO AS i 2024.
- SOLE KAPITAL AS delte anslagsvis ut 85,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,6 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,5 mrd. kr).
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 24 % til 0 % av aksjene i ADONIS AS i 2024.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,8 % til 0 % av aksjene i PRIMA PROTEIN AS i 2024.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 4,4 % til 2,6 % av aksjene i 1X HOLDING AS i 2024.
- JAKOB HATTELAND HOLDING AS gikk fra 3,6 % til 0 % av aksjene i WEBSTEP ASA i 2024.
- VERDADERO AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i MØLLESTRANDEN AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Nordnet Bank AB
- Eier: Avanza Bank AB
- Eier: Euroclear Bank S.A./N.V.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av børsverdien ved årsskiftet, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.