Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Standal Knuseverk AS

Org.nr. 982432480 · AS · Utvinning fra grus- og sandtak, og utvinning av leire og kaolin · Ørsta

Aksjene i Standal Knuseverk AS gir de 30 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Standal Knuseverk AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −6,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,44 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Standal Knuseverk AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 627 848 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 45 935 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Standal Knuseverk AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 627 848 kr. Bankinnskuddene falt med 2 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 1,7 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 35 347 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 16 940 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 21 972 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Standal Knuseverk AS?

Standal Knuseverk AS eies til slutt av Personlig eier A (20,9 % gjennom Hanset Sand AS → Wågbø Eiendom AS), Personlig eier B (20,9 % gjennom Hanset Sand AS → Wågbø Eiendom AS), Personlig eier C (8,3 % gjennom Hanset Sand AS → Wågbø Eiendom AS), Personlig eier D (3,8 % gjennom Ulstein Betongindustri AS) og Personlig eier E (3,5 % gjennom Ulstein Betongindustri AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Standal Knuseverk AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Hanset Sand AS → Wågbø Eiendom AS20,9 %825 744 kr0 kr
Personlig eier B gjennom Hanset Sand AS → Wågbø Eiendom AS20,9 %825 744 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Hanset Sand AS → Wågbø Eiendom AS8,3 %327 132 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Ulstein Betongindustri AS3,8 %148 396 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Ulstein Betongindustri AS3,5 %140 152 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Ulstein Betongindustri AS3,5 %140 152 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Ulstein Betongindustri AS3,5 %140 152 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Ulstein Betongindustri AS3,3 %131 908 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Ulstein Betongindustri AS → Ilm Invest AS; Ulstein Betongindustri AS3,3 %131 908 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Ulstein Betongindustri AS2,9 %115 419 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Ulstein Betongindustri AS2,9 %115 419 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Ulstein Betongindustri AS2,7 %107 175 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Ulstein Betongindustri AS2,7 %107 175 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Ulstein Betongindustri AS2,7 %107 175 kr0 kr
Personlig eier O gjennom Ulstein Betongindustri AS2,7 %107 175 kr0 kr
Verdigrunnlag
4,9 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
4 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
21 972 kr

Hendelser i eierkjeden

  • HANSET SAND AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (22,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (16,7 mill. kr).
  • Finansinntektene i WÅGBØ EIENDOM AS steg fra 2 337 kr i 2024 til 5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • HANSET SAND AS gikk fra 87,2 % til 0 % av aksjene i MØRE LOGISTIC AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.