Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Sandakerveien 56 AS

Org.nr. 982405076 · AS · Utvikling og salg av byggeprosjekter · Oslo

Aksjene i Sandakerveien 56 AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 147 906 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 99,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Sandakerveien 56 AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 118,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,85 % av den samme verdien, så avkastningen er 139,6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Sandakerveien 56 AS?

Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 62,8 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,1 mill. kr i inntektsåret 2025.

Hvordan har det gått med Sandakerveien 56 AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 43,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 126,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 74,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,7 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 49,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 505 476 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1,1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Sandakerveien 56 AS?

Sandakerveien 56 AS eies til slutt av Canica Holding AG (14,3 % gjennom Orkla ASA → Canica AS → Tvist 3 AS), Folketrygdfondet (6,9 % gjennom Orkla ASA), Camilla Bøhler Bjørk (6,3 % gjennom Macama AS → Calinka AS og Macama AS → Bøhler Invest AS → Calinka AS), Marius Bøhler (6,3 % gjennom Macama AS → Leopard Invest AS og Macama AS → Bøhler Invest AS → Leopard Invest AS) og Marte Bøhler (6,3 % gjennom Macama AS → Magenta Invest AS og Macama AS → Bøhler Invest AS → Magenta Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Sandakerveien 56 AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Canica Holding AG gjennom Orkla ASA → Canica AS → Tvist 3 AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)14,3 %14,3 mill. kr–
Folketrygdfondet gjennom Orkla ASA6,9 %6,9 mill. kr–
Camilla Bøhler Bjørk gjennom Macama AS → Calinka AS; Macama AS → Bøhler Invest AS → Calinka AS. Eier også aksjer i Orkla ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %)6,3 %6,3 mill. kr44 959 kr
Marius Bøhler gjennom Macama AS → Leopard Invest AS; Macama AS → Bøhler Invest AS → Leopard Invest AS6,3 %6,3 mill. kr44 959 kr
Marte Bøhler gjennom Macama AS → Magenta Invest AS; Macama AS → Bøhler Invest AS → Magenta Invest AS6,3 %6,3 mill. kr44 959 kr
Caroline Marie Hagen Kjos gjennom Orkla ASA → Canica AS → Tvist 1 AS; Orkla ASA → Canica Investor AS → Frieda Invest AS → Frieda AS; Orkla ASA → Tvist 1 AS3,1 %3,1 mill. kr13 029 kr
Jpmorgan Chase Bank, N.A., London gjennom Orkla ASA3 %3 mill. kr–
State Street Bank And Trust Comp gjennom Orkla ASA2,5 %2,5 mill. kr–
Citibank, N.A. gjennom Orkla ASA2,1 %2,1 mill. kr–
State Street Bank And Trust Comp gjennom Orkla ASA1,3 %1,3 mill. kr–
State Street Bank And Trust Comp gjennom Orkla ASA1,3 %1,2 mill. kr–
Nina Camilla Hagen gjennom Orkla ASA → Canica Investor AS → Akoya Invest AS. Eier også aksjer i Matre AS (4,44 %)1,2 %1,2 mill. kr0 kr
Carl Erik Hagen gjennom Orkla ASA → Canica Investor AS → Hortum Invest AS → Hortum AS1,2 %1,2 mill. kr0 kr
Erik Bøhler gjennom Macama AS → Bøhler Invest AS. Eier også aksjer i Nordic Drive AS (20 %), Gumøy Golf AS (4,27 %), Arendals Fossekompani ASA (0,5 %), Tekna Holding ASA (0,04 %), Norwegian Blue AS (0,04 %) og 1 andre1,2 %1,2 mill. kr0 kr
RBC Investor Services Trust gjennom Orkla ASA1,1 %1,1 mill. kr–
Verdigrunnlag
124,8 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
99,9 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
1,1 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • SANDAKERVEIEN 56 AS delte anslagsvis ut 126,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (124,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (64 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (61,9 mill. kr).
  • ORKLA ASA delte anslagsvis ut 11 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (65,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,2 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (63,6 mrd. kr).
  • ORKLA ASA gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PIERRE ROBERT GROUP AS i 2025.
  • MACAMA AS delte anslagsvis ut 35,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (317,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (25,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (307,8 mill. kr).
  • CANICA AS gikk fra 6,1 % til 0,3 % av aksjene i ENERGEIA AS i 2025.
  • CANICA AS gikk fra 5,3 % til 0 % av aksjene i VIXLY AS i 2025.
  • Finansinntektene i CANICA INVESTOR AS steg fra 301,4 mill. kr i 2024 til 1,1 mrd. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • BØHLER INVEST AS delte anslagsvis ut 18 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (47,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (503 090 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (30,4 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i SANDAKERVEIEN 56 AS falt med 18,5 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • ORKLA ASA delte anslagsvis ut 5,9 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (60,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (10,4 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (65,3 mrd. kr).
  • ORKLA ASA gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i LILLEBORG AS i 2024.
  • MACAMA AS delte anslagsvis ut 30,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (326,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (21,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (317,7 mill. kr).
  • CANICA AS gikk fra 12,9 % til 0 % av aksjene i EAM SOLAR AS i 2024.
  • CANICA AS gikk fra 10,2 % til 0 % av aksjene i SPOTLIO AS i 2024.
  • CANICA AS gikk fra 7,9 % til 0 % av aksjene i ZELLUNA ASA i 2024.
  • CANICA AS gikk fra 6,7 % til 3,5 % av aksjene i SANDWATER FUND I AS i 2024.
  • CANICA AS gikk fra 6,4 % til 0 % av aksjene i SATS ASA i 2024.
  • Finansinntektene i TVIST 3 AS steg fra 23 mill. kr i 2023 til 212,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • BØHLER INVEST AS delte anslagsvis ut 18 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (56,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (47,9 mill. kr).
  • Finansinntektene i BØHLER INVEST AS steg fra −20,4 mill. kr i 2023 til 10,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.