Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Rørleggermester Svein Olsen & Sønner AS

Org.nr. 982163706 · AS · Rørleggerarbeid · Øystre Slidre

Aksjene i Rørleggermester Svein Olsen & Sønner AS gir de 48 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 9,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Rørleggermester Svein Olsen & Sønner AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 67,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,66 % av den samme verdien, så avkastningen er 101,9 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Rørleggermester Svein Olsen & Sønner AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 2 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 210 083 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Rørleggermester Svein Olsen & Sønner AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 2 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 5,5 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 1,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 11,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 85,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (131 572 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 12,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 110 377 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 81 785 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Rørleggermester Svein Olsen & Sønner AS?

Rørleggermester Svein Olsen & Sønner AS eies til slutt av Mario Intressenter AB (43,4 % gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS), Personlig eier A (5,8 % gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Aksa Holding AS), Personlig eier B (5,8 % gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Svartoksen Holding AS), Personlig eier C (4,6 % gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Semper Paratus AS → Paratus Invest AS) og Personlig eier D (4,6 % gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Semper Paratus AS → Semper Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Rørleggermester Svein Olsen & Sønner AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Mario Intressenter AB gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)43,4 %4,3 mill. kr–
Personlig eier A gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Aksa Holding AS5,8 %580 078 kr0 kr
Personlig eier B gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Svartoksen Holding AS5,8 %580 078 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Semper Paratus AS → Paratus Invest AS4,6 %454 038 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Semper Paratus AS → Semper Invest AS4,6 %454 038 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Kvarberg Holding AS4,3 %429 701 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Paal Bergsodden Holding AS2,8 %274 753 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Haugstad Holding AS2,4 %239 913 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Flataker Invest AS1,5 %149 076 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Safija Holding AS1,5 %149 076 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Arlø AS1,5 %146 805 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → S Olsen Holding AS → Rune Olsen Holding AS1,2 %123 995 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → S Olsen Holding AS → Stein Olsen Holding AS1,2 %123 995 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → S Olsen Holding AS → Vidar Olsen Holding AS1,2 %123 995 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Anter AS → Anter Midco AS → Anter Holding AS → Stig Schei AS1,2 %122 348 kr0 kr
Verdigrunnlag
12,4 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
9,9 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
81 785 kr

Hendelser i eierkjeden

  • RØRLEGGERMESTER SVEIN OLSEN & SØNNER AS delte anslagsvis ut 4,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (12,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (15,9 mill. kr).
  • S OLSEN HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i RØRLEGGERMESTER SVEIN OLSEN & SØNNER AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Finansinntektene i AKSA HOLDING AS steg fra 10 mill. kr i 2024 til 31 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i SVARTOKSEN HOLDING AS økte med 10,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • RØRLEGGERMESTER SVEIN OLSEN & SØNNER AS delte anslagsvis ut 18,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (17,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (12,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (12,1 mill. kr).
  • Bankinnskuddet i RØRLEGGERMESTER SVEIN OLSEN & SØNNER AS økte med 8,3 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 5,2 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
  • RØRLEGGERMESTER SVEIN OLSEN & SØNNER AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i BEITO BOLIG AS i 2024.
  • SEMPER PARATUS AS delte anslagsvis ut 41,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (12,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (59,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (30,7 mill. kr).
  • Finansinntektene i SEMPER PARATUS AS steg fra 9 mill. kr i 2023 til 61,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SEMPER PARATUS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VINDEREN BAD OG VÅTROM AS i 2024.
  • SEMPER PARATUS AS gikk fra 97,5 % til 0 % av aksjene i VINDEREN RØR AS i 2024.
  • SEMPER PARATUS AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i VINDEREN ELEKTRO AS i 2024.
  • AKSA HOLDING AS delte anslagsvis ut 4,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (11,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (9,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (16,4 mill. kr).
  • Finansinntektene i AKSA HOLDING AS steg fra 471 004 kr i 2023 til 10 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Finansinntektene i SVARTOKSEN HOLDING AS steg fra 1 kr i 2023 til 9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.