Anslag · inntektsår 2025
Aura Eiendom AS
Org.nr. 981510674 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Skjåk
Aksjene i Aura Eiendom AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Aura Eiendom AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 26 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,56 % av den samme verdien, så avkastningen er 46 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Aura Eiendom AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 431 999 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 67 404 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Aura Eiendom AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 553 956 kr. Det er i snitt tatt ut 216 000 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 3,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (67 539 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 46 444 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 41 982 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Aura Eiendom AS?
Aura Eiendom AS eies til slutt av Personlig eier A (20,8 %), Personlig eier B (20,8 %), Personlig eier C (10,4 %), Ottadalen Mølle SA (10,4 %) og Personlig eier D (10,4 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Aura Eiendom AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A | 20,8 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier B | 20,8 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 10,4 % | 620 643 kr | 0 kr |
| Ottadalen Mølle SA | 10,4 % | 620 643 kr | – |
| Personlig eier D | 10,4 % | 620 643 kr | 0 kr |
| Personlig eier E | 5,2 % | 310 321 kr | 0 kr |
| Personlig eier F | 5,2 % | 310 321 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Lom og Skjåk Dyreklinikk AS | 2,1 % | 124 129 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Lom og Skjåk Dyreklinikk AS | 2,1 % | 124 129 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Lom og Skjåk Dyreklinikk AS | 2,1 % | 124 129 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Lom og Skjåk Dyreklinikk AS | 2,1 % | 124 129 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Lom og Skjåk Dyreklinikk AS → Veterinær Anne Helene Haugen AS | 2,1 % | 124 129 kr | 0 kr |
| Personlig eier L | 2,1 % | 124 129 kr | 0 kr |
| Personlig eier M | 2,1 % | 124 129 kr | 0 kr |
| Personlig eier N | 2,1 % | 124 129 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 7,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 41 982 kr
I eierkjeden
- Eier: Ottadalen Mølle SA
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.