Anslag · inntektsår 2025
Melhus Regnskap AS
Org.nr. 981124715 · AS · Regnskapsføring og bokføring · Melhus
Aksjene i Melhus Regnskap AS gir de 10 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Melhus Regnskap AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 48,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,49 % av den samme verdien, så avkastningen er 98 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Melhus Regnskap AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 2,8 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 56 091 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Melhus Regnskap AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 138 643 kr. Det er i snitt tatt ut 1,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 30,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (45 410 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 47 343 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 28 227 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Melhus Regnskap AS?
Melhus Regnskap AS eies til slutt av Byneset Regnskapslag SA (16,2 %), Melhus Regnskapslag SA (12 %), Personlig eier A (10 % gjennom Ok Invest AS), Personlig eier B (10 % gjennom Ok Invest AS) og Personlig eier C (3,8 % gjennom Melhus Aksjelag AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Melhus Regnskap AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Byneset Regnskapslag SA | 16,2 % | 743 416 kr | – |
| Melhus Regnskapslag SA | 12 % | 549 924 kr | – |
| Personlig eier A gjennom Ok Invest AS | 10 % | 458 270 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Ok Invest AS | 10 % | 458 270 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Melhus Aksjelag AS | 3,8 % | 176 242 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Melhus Aksjelag AS; direkte | 3,1 % | 142 227 kr | 0 kr |
| Forsvarets Personellservice gjennom Melhus Sparebank | 3,1 % | 141 040 kr | – |
| Personlig eier E | 2,7 % | 122 205 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Melhus Aksjelag AS | 2,1 % | 95 464 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Melhus Aksjelag AS; direkte | 2,1 % | 94 979 kr | 0 kr |
| Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis gjennom Melhus Sparebank | 1,7 % | 77 182 kr | – |
| Personlig eier H gjennom Melhus Sparebank → Unne Invest AS | 1,3 % | 60 103 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Melhus Sparebank | 1,1 % | 48 548 kr | 0 kr |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap gjennom Melhus Sparebank | 0,9 % | 39 164 kr | – |
| Personlig eier J gjennom Melhus Aksjelag AS | 0,8 % | 36 717 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 5,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 28 227 kr
Hendelser i eierkjeden
- MELHUS REGNSKAP AS delte anslagsvis ut 2,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,9 mill. kr).
- RAKON EIENDOM AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i RAKON AS i 2024.
- O.M. HOLDING AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i HØLAND OG SETSKOG SPAREBANK i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Byneset Regnskapslag SA
- Eier: Melhus Regnskapslag SA
- Eier: Forsvarets Personellservice
- Eier: Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis
- Eier: Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.