Anslag · inntektsår 2025
Olar-Portconsult AS
Org.nr. 980281086 · AS
Aksjene i Olar-Portconsult AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 4 007 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Olar-Portconsult AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 2,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,4 % av den samme verdien, så avkastningen er 6,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Olar-Portconsult AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 49 006 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 192 747 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 35 999 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 18 544 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Olar-Portconsult AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 49 006 kr. Bankinnskuddene falt med 2,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 96 374 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 3,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (28 995 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 16 368 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 18 023 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Olar-Portconsult AS?
Olar-Portconsult AS eies til slutt av Hans Ivar Ellingsen (60,7 % gjennom Norsecraft AS → Spinnaker Invest AS), Christoffer Larsen (12 % gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS), Hans Holter-Sørensen (9,7 % gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS → Havian AS og Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS), Rolf Holter-Sørensen (9,5 % gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS) og Liv Mette Larsen (2,1 % gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Olar-Portconsult AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Hans Ivar Ellingsen gjennom Norsecraft AS → Spinnaker Invest AS. Eier også aksjer i Yara International ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %) | 60,7 % | 2,2 mill. kr | 4 007 kr |
| Christoffer Larsen gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS. Eier også aksjer i Skyworker AS (1 %) | 12 % | 425 748 kr | 0 kr |
| Hans Holter-Sørensen gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS → Havian AS; Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS. Eier også aksjer i Taplow Consulting Norge AS (90,03 %) | 9,7 % | 344 300 kr | 0 kr |
| Rolf Holter-Sørensen gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS | 9,5 % | 336 896 kr | 0 kr |
| Liv Mette Larsen gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS. Eier også aksjer i Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) | 2,1 % | 74 043 kr | 0 kr |
| Victoria Louise Holter-Sørensen gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS → Havian AS | 1,5 % | 51 830 kr | 0 kr |
| Jørgen Waaler gjennom Norsecraft AS → Waaler AS. Eier også aksjer i Next Retail Solutions AS (12 %), Meieributikken Lunner AS (4,08 %) | 1,2 % | 41 465 kr | 0 kr |
| Anine Sofie Holter-Sørensen gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS → Havian AS | 0,8 % | 29 617 kr | 0 kr |
| Dumbutt Investment AS gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS | 0,6 % | 22 213 kr | – |
| Eleonora Aurora Danneborg gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS | 0,6 % | 22 213 kr | 0 kr |
| Erik Andres Danneborg Holter-Sørensen gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS | 0,6 % | 22 213 kr | 0 kr |
| Natalia Danneborg Holter-Sørensen gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS | 0,6 % | 22 213 kr | 0 kr |
| Knut Midtbø gjennom Norsecraft AS → Norsecraft Holding AS. Eier også aksjer i Skiens Aktiebakeri (0,5 %), Arendals Fossekompani ASA (0,02 %), Tekna Holding ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) | 0,2 % | 7 404 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 4,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 18 023 kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i SPINNAKER INVEST AS steg fra 3,9 mill. kr i 2024 til 16,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SPINNAKER INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SKUIVEIEN 43 AS i 2025.
- NORSECRAFT HOLDING AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (442 405 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,2 mill. kr).
- WAALER AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (20,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (253 788 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (18,8 mill. kr).
- NORSECRAFT HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,8 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Dumbutt Investment AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.