Anslag · inntektsår 2025
Vaset Utbyggingsselskap AS
Org.nr. 980103943 · AS · Utvikling og salg av byggeprosjekter · Vestre Slidre
Aksjene i Vaset Utbyggingsselskap AS gir de 53 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 7,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Vaset Utbyggingsselskap AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −22,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,62 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Vaset Utbyggingsselskap AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 5 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 138 864 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Vaset Utbyggingsselskap AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 5 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 3,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 74 400 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (98 155 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 5,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 35 669 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 61 013 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Vaset Utbyggingsselskap AS?
Vaset Utbyggingsselskap AS eies til slutt av Statskog SF (34,9 %), Valdres Sparebank (10,8 %), Personlig eier A (10,2 %), Personlig eier B (5,9 %) og Personlig eier C (2,5 % gjennom Brennabu AS → Bo.Invest AS og direkte), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vaset Utbyggingsselskap AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Statskog SF | 34,9 % | 2,7 mill. kr | – |
| Valdres Sparebank | 10,8 % | 845 301 kr | – |
| Personlig eier A | 10,2 % | 803 036 kr | 0 kr |
| Personlig eier B | 5,9 % | 464 916 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Brennabu AS → Bo.Invest AS; direkte | 2,5 % | 200 368 kr | 0 kr |
| Personlig eier D | 2,2 % | 169 060 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Brennabu AS | 2,1 % | 164 364 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Brennabu AS | 2,1 % | 164 364 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Fosheim Sag AS | 1,6 % | 126 795 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Brennabu AS → Ute Invest AS; direkte | 1,3 % | 104 880 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Lomen Auto AS → Magistad Holding AS; JVB Eiendom AS → Ojm AS | 1,3 % | 98 603 kr | 0 kr |
| Personlig eier J | 1,1 % | 84 530 kr | 0 kr |
| Personlig eier K | 1,1 % | 84 530 kr | 0 kr |
| Personlig eier L | 1,1 % | 84 530 kr | 0 kr |
| Personlig eier M | 1,1 % | 84 530 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 9,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 7,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 61 013 kr
I eierkjeden
- Eier: Statskog SF
- Eier: Valdres Sparebank
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.