Anslag · inntektsår 2025
Berge Sag Fagbygg AS
Org.nr. 980038920 · AS · Oppføring av bygninger · Vindafjord
Aksjene i Berge Sag Fagbygg AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Berge Sag Fagbygg AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −2,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,29 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Berge Sag Fagbygg AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 økte egenkapitalen med −248 029 kr, mest med nye penger fra eierne (27 812 kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 12 740 kr i inntektsåret 2024.
Hvordan har det gått med Berge Sag Fagbygg AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 471 899 kr. Bankinnskuddene falt med 56 348 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 133 100 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 16 338 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 6 965 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 10 156 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Berge Sag Fagbygg AS?
Berge Sag Fagbygg AS eies til slutt av Personlig eier A (17,2 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS og Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS), Personlig eier B (13,3 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Personlig eier C (13,3 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Personlig eier D (11,6 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS) og Personlig eier E (11,6 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Berge Sag Fagbygg AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS; Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS | 17,2 % | 478 352 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS | 13,3 % | 370 128 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS | 13,3 % | 370 128 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS | 11,6 % | 322 105 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS | 11,6 % | 321 725 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → E. B. Invest AS | 6 % | 165 967 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → G. O. Elvebakken-Invest AS | 6 % | 165 396 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Geotoppen 2 Invest AS | 6 % | 165 396 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Hatlelid AS | 6 % | 165 396 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS | 3 % | 82 698 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS | 3 % | 82 698 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS | 2,6 % | 72 242 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 3,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2,8 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 10 156 kr
Hendelser i eierkjeden
- BERGE SAG GRUPPEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (88,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (88,6 mill. kr).
- MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,6 mill. kr).
- PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 1,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (21,9 mill. kr).
- LGB INVEST AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (648 993 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,4 mill. kr).
- LILLBE INVEST AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (680 404 kr) pluss årsresultatet 2025 (493 981 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (174 385 kr).
- BERGE SAG GRUPPEN AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i ROA TOMTESELSKAP AS i 2024.
- MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 900 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr).
- PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 2,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (22 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.