Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Eikås Hytter og Hus AS

Org.nr. 979897901 · AS · Oppføring av bygninger · Hægebostad

Aksjene i Eikås Hytter og Hus AS gir de 21 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 9,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Eikås Hytter og Hus AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 36,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,65 % av den samme verdien, så avkastningen er 56,6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Eikås Hytter og Hus AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 550 372 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 8 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 151 289 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 208 261 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Eikås Hytter og Hus AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 550 372 kr. Bankinnskuddene falt med 11,5 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 2,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 32,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (122 494 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 9,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 77 550 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 76 142 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Eikås Hytter og Hus AS?

Eikås Hytter og Hus AS eies til slutt av Personlig eier A (15,5 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS og Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS), Personlig eier B (12 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Personlig eier C (12 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Personlig eier D (10,4 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS) og Personlig eier E (10,4 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Eikås Hytter og Hus AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS; Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS15,5 %1,5 mill. kr0 kr
Personlig eier B gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS12 %1,1 mill. kr0 kr
Personlig eier C gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS12 %1,1 mill. kr0 kr
Personlig eier D gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS10,4 %979 078 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS10,4 %977 923 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → E. B. Invest AS5,4 %504 476 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → G. O. Elvebakken-Invest AS5,4 %502 742 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Geotoppen 2 Invest AS5,4 %502 742 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Hatlelid AS5,4 %502 742 kr0 kr
Personlig eier J2,7 %253 365 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS2,7 %251 371 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS2,7 %251 371 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS2,3 %219 588 kr0 kr
Personlig eier N2,2 %202 689 kr0 kr
Personlig eier O1,1 %101 335 kr0 kr
Verdigrunnlag
11,7 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
9,4 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
76 142 kr

Hendelser i eierkjeden

  • EIKÅS HYTTER OG HUS AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,2 mill. kr).
  • BERGE SAG GRUPPEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (88,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (88,6 mill. kr).
  • MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,6 mill. kr).
  • PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 1,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (21,9 mill. kr).
  • LGB INVEST AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (648 993 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,4 mill. kr).
  • LILLBE INVEST AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (680 404 kr) pluss årsresultatet 2025 (493 981 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (174 385 kr).
  • EIKÅS HYTTER OG HUS AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (8,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,9 mill. kr).
  • BERGE SAG GRUPPEN AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i ROA TOMTESELSKAP AS i 2024.
  • MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 900 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr).
  • PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 2,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (22 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.