Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Gentian AS

Org.nr. 979819234 · AS · Forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk · Moss

Aksjene i Gentian AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 304 008 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 103,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Gentian AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 68,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,85 % av den samme verdien, så avkastningen er 80,2 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Gentian AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 95,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 36,2 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Gentian AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 155,7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 24,7 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 57,9 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 1,8 mill. kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 130,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1,1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Gentian AS?

Gentian AS eies til slutt av Runar Vatne (13,7 % gjennom Gentian Diagnostics ASA → Ima Equity AS → Vatne Capital AS), Hilde Andenæs (8,1 % gjennom Gentian Diagnostics ASA → Kvantia AS → Lucy AS og Gentian Diagnostics ASA → Norda ASA og Gentian Diagnostics ASA → Insr ASA), John Afseth (5,7 % gjennom Gentian Diagnostics ASA → Carpe Diem Afseth AS), Bendik Holmsen Sundrehagen (4,2 % gjennom Gentian Diagnostics ASA → Safrino AS) og DNB Carnegie Investment Bank AB (4,2 % gjennom Gentian Diagnostics ASA), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Gentian AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Runar Vatne gjennom Gentian Diagnostics ASA → Ima Equity AS → Vatne Capital AS. Eier også aksjer i Leonessa AS (100 %), Marmori AS (100 %), Vatne Invest AS (100 %), Oro Stokkamyr AS (32,5 %), Lioness AS (under 0,01 %)13,7 %14,1 mill. kr123 571 kr
Hilde Andenæs gjennom Gentian Diagnostics ASA → Kvantia AS → Lucy AS; Gentian Diagnostics ASA → Norda ASA; Gentian Diagnostics ASA → Insr ASA. Eier også aksjer i Fiva Drift AS (0,71 %), Tara AS (0,05 %)8,1 %8,4 mill. kr66 091 kr
John Afseth gjennom Gentian Diagnostics ASA → Carpe Diem Afseth AS. Eier også aksjer i Petrolia Noco AS (under 0,01 %)5,7 %5,9 mill. kr41 641 kr
Bendik Holmsen Sundrehagen gjennom Gentian Diagnostics ASA → Safrino AS4,2 %4,3 mill. kr25 864 kr
DNB Carnegie Investment Bank AB gjennom Gentian Diagnostics ASA4,2 %4,3 mill. kr–
J.P. Morgan SE gjennom Gentian Diagnostics ASA3,9 %4 mill. kr–
Una Andenæs Westvold gjennom Gentian Diagnostics ASA → Kvantia AS → Tara AS; Gentian Diagnostics ASA → Kvantia AS → Bilskirne AS; Gentian Diagnostics ASA → Norda ASA → Tara AS. Eier også aksjer i Equinor ASA (under 0,01 %)3,1 %3,2 mill. kr14 268 kr
Eva Andenæs Westvold gjennom Gentian Diagnostics ASA → Kvantia AS → Tara AS; Gentian Diagnostics ASA → Kvantia AS → Bilskirne AS; Gentian Diagnostics ASA → Norda ASA → Tara AS. Eier også aksjer i Equinor ASA (under 0,01 %)3,1 %3,2 mill. kr14 207 kr
Susanne Andenæs Westvold gjennom Gentian Diagnostics ASA → Kvantia AS → Tara AS; Gentian Diagnostics ASA → Kvantia AS → Bilskirne AS; Gentian Diagnostics ASA → Norda ASA → Tara AS3 %3,1 mill. kr13 539 kr
Verdipapirfondet Delphi Norge gjennom Gentian Diagnostics ASA2,5 %2,6 mill. kr–
Johan Henrik Krefting gjennom Gentian Diagnostics ASA; Gentian Diagnostics ASA → Numi Family Ventures AS2,2 %2,2 mill. kr4 827 kr
Verdipapirfondet DNB SMB gjennom Gentian Diagnostics ASA2,1 %2,2 mill. kr–
Christian Åbyholm gjennom Gentian Diagnostics ASA → Norda ASA; Gentian Diagnostics ASA → Insr ASA → Caaby AS; Gentian Diagnostics ASA → Caaby AS1,6 %1,7 mill. kr0 kr
Haakon Morten Sæter gjennom Gentian Diagnostics ASA → Silvercoin Industries AS; Gentian Diagnostics ASA → Silvercoin Industries AS → Six-Seven AS; Gentian Diagnostics ASA → Six-Seven AS. Eier også aksjer i Fredrikstad Spillerinvest AS (94,62 %), Aqua Protech Group AS (2,01 %), Ace Asset Management AS (1,73 %), Ayfie International AS (0,74 %), Heimdall Power AS (0,38 %) og 8 andre1,6 %1,7 mill. kr0 kr
Luca Filippa Rudjord Vatne gjennom Gentian Diagnostics ASA → Lioness AS1,4 %1,5 mill. kr0 kr
Verdigrunnlag
129 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
103,2 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
1,1 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • INSR ASA gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i 4HUMAN INVEST AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i GENTIAN AS økte med 60 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i GENTIAN AS økte fra 15 000 000 til 20 000 000 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • Innskutt egenkapital i IMA EQUITY AS falt med 193,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • IMA EQUITY AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i NYKODE THERAPEUTICS ASA i 2024.
  • IMA EQUITY AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC SAPPHIRE ASA i 2024.
  • Innskutt egenkapital i VATNE CAPITAL AS falt med 197 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • VATNE CAPITAL AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ROLVSRUD LIVING AS i 2024.
  • VATNE CAPITAL AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VATNE PROSJEKT 3 AS i 2024.
  • CARPE DIEM AFSETH AS gikk fra 5,6 % til 0 % av aksjene i BALTIC SEA PROPERTIES AS i 2024.
  • SAFRINO AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,5 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i INSR ASA økte med 5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i VATNE CAPITAL AS steg fra 38,8 mill. kr i 2022 til 136 mill. kr i 2023. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.